Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Urugwaj

Urugwaj

Urugwaj to państwo położone w Ameryce Południowej nad Oceanem Atlantyckim. Zajmuje 177,4 tys. km2 powierzchni. Stolicą państwa jest Montevideo.

Znaczną część powierzchni kraju zajmują niziny ukształtowane na podłożu tarczy brazylijskiej, pokrytej skałami osadowymi, a na północnym zachodzie utworami bazaltowymi. Utwory bazaltowe, które wychodzą na powierzchnię tworzą ciągi wzniesień zwanych cuchillas. W Cuchilla de Carape wznosi się najwyższy szczyt Urugwaju Cerro Catedral (513 m n.p.m.). Wzdłuż wybrzeża ciągnie się płaska równina, zabagniona, z lagunami i jeziorami przybrzeżnymi. Wybrzeże południowo-zachodnie rozciąga się nad ujściem La Platy.

Kraj leży w strefie klimatów podzwrotnikowych. Panuje tu wilgotny klimat typu śródziemnomorskiego. Sieć rzeczna jest dobrze rozwinięta. Głównymi rzekami są Urugwaj oraz jego dopływ Rio Negro, na którym znajduje się największy zbiornik retencyjny Urugwaju. Przeważającą część kraju zajmuje step (pampa) złożony z rozmaitych traw. Lasy występują w północnej części kraju, a w dolinach rzek rosną lasy galeriowe. Faunę reprezentują pancerniki, wiskacze i wiele gatunków ptaków.

Obszar Urugwaju przed przybyciem Europejczyków zamieszkiwali Indianie. Ziemie te odkryli Hiszpanie w XVI w., ale dopiero w XVII w. rozpoczęli kolonizację. Do 1776r. tereny te wchodziły w skład wicekrólestwa Peru, a następnie włączono je do wicekrólestwa La Platy. 25 sierpnia 1825r. Urugwaj proklamował niepodległość.

Społeczeństwo Urugwaju składa się prawie wyłącznie z ludności pochodzenia europejskiego (88%), która koncentruje się w miastach. Ponad połowa Urugwajczyków mieszka w aglomeracji Montevideo. Do większych miast kraju należą jeszcze: Salto, Paysandu, Las Piedras i Rivera.

Sieć komunikacyjna jest dość gęsta, a całe terytorium kraju jest pokryte regularną siecią kolei i dróg. Urugwaj posiada dwa międzynarodowe porty lotnicze: Carrasco w Montevideo i Maldonado koło Punta del Este. Głównym portem morskim jest Montevideo.

Głównym działem gospodarki urugwajskiej jest hodowla owiec i bydła. Coraz większego znaczenia w gospodarce nabiera turystyka, która rozwija się w rejonie nadmorskim, w dolinie rzeki Urugwaj i na terenach występowania cieplic. Najczęściej odwiedzanym przez turystów kurortem jest uzdrowisko nadmorskie Punta del Este. Inne znane ośrodki turystyczne to: Piriapolis, La Paloma, La Floreta, Atlantida i Quebracho. Piaszczyste wybrzeże Atlantyku i La Platy rozciągające się na długości 500 km jest dobrze zagospodarowane turystycznie (liczne hotele, przystanie jachtowe, kasyna gry). Ważnym centrum turystycznym jest stolica kraju Montevideo.

Urugwaj

Urugwaj zabytki

Urugwaj wczasy
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284