Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Ukraina

Ukraina

Ukraina to drugi po Rosji pod wzglêdem wielko¶ci powierzchni kraj Europy. Zajmuje 603,7 tys. km kwadratowych. S±siaduje z Polsk±, S³owacj±, Wêgrami, Rumuni±, Mo³dawi±, Rosj± i Bia³orusi±. Od po³udnia oblewaj± j± wody Morza Czarnego i Morza Azowskiego. Niepodleg³o¶æ proklamowa³a w 1991 r. Stolic± pañstwa jest Kijów.

Ukszta³towanie powierzchni Ukrainy jest znacznie zró¿nicowane. Wschodnia czê¶æ kraju le¿y na równinnym obszarze Niziny Wschodnioeuropejskiej. W zachodniej czê¶ci rozci±ga siê Wy¿yna Wo³yñsko-Podolska ograniczona na pó³nocy Polesiem Wo³yñskim, a od po³udnia Karpatami. W Karpatach wznosi siê najwy¿szy szczyt Ukrainy – Howerla (2061 m n.p.m.). Na wschodzie le¿± wy¿yny Azowska i Doniecka. Miêdzy Wy¿yn± Wo³yñsko-Podolsk± a Wy¿yn± Azowsk± znajduje siê Nizina Naddnieprzañska. Na po³udniu kraju le¿± Nizina Czarnomorska i Góry Krymskie z najwy¿szym wzniesieniem Romankosz (1545 m n.p.m.).

Ukraina ma klimat umiarkowany ciep³y, na po³udniowych krañcach Krymu podzwrotnikowy ¶ródziemnomorski. G³ówne rzeki to: Dniepr, Dniestr, Bug. Niewielkie jeziora wystêpuj± na Polesiu (¦wite¼, Turskie, Bia³e) i w pó³nocnej czê¶ci Krymu. Na Dnieprze wybudowano sztuczne zbiorniki (Kijowski, Kachowski, Dniepropetrowski, Kaniowski, Krzemieñczucki). Z formacji ro¶linnych dominuje ro¶linno¶æ stepowa w po³udniowej czê¶ci kraju i le¶nostepowa w czê¶ci ¶rodkowej. Lasy wystêpuj± w górach i w pó³nocno-zachodniej czê¶ci kraju. Na Polesiu wystêpuje ro¶linno¶æ bagienna.

Na obszarze obecnej Ukrainy, na wybrze¿u Morza Czarnego w staro¿ytno¶ci istnia³y kolonie greckie. W IV –VI wieku ziemie te zosta³y zajête przez plemiona s³owiañskie -Antów. Od drugiej po³owy IX w. wchodzi³y w sk³ad Rusi Kijowskiej, a od 1199r. Rusi Halicko-Wo³yñskiej. W 1366 r. tereny te zosta³y podzielone miêdzy Polskê i Litwê. W XV w. znaczna czê¶æ tych ziem nale¿a³a do Litwy, Ru¶ Czerwona wraz z zachodnim Podolem do Polski, Ru¶ Zakarpacka do Wêgier, Bukowina do Mo³dawii. W drugiej po³owie XV w. i w XVI w. na stepach po³udniowej Ukrainy powsta³a Kozaczyzna. Po unii lubelskiej w 1569 r. ca³y obszar Ukrainy zosta³ wcielony do Korony. W 1667 r. Ukraina zosta³a podzielona miêdzy Polskê i Rosjê. Po rozbiorach Polski obszar Ukrainy wszed³ w sk³ad zaborów rosyjskiego i austriackiego (Galicja Wschodnia). W 1918 r. na obszarze Ukrainy Wschodniej powsta³a republika radziecka, a Ukraina Zachodnia w³±czona zosta³a do Polski. W 1922 r. powsta³a na obszarze Zwi±zku Radzieckiego Ukraiñska SRR, do której w³±czono w 1939 r. Ukrainê Zachodni± (nale¿±c± wcze¶niej do Polski ), w 1940 r. Bukowinê i czê¶æ Besarabii (od 1918 r. w Rumunii), a w 1945 r. Ukrainê Zakarpack± (1919-1939 r. nale¿±c± do Czechos³owacji, w 1939 r. do Wêgier). W 1954 r. do Ukrainy w³±czony zosta³ Krym nale¿±cy od 1783 r. do Rosji (wcze¶niej krymski chanat). W 1991 r. Ukraina proklamowa³a niepodleg³o¶æ.

G³ównymi miastami kraju s±: Kijów (stolica), Charków, Dniepropietrowsk, Donieck, Odessa, Zaporo¿e i Lwów.

Wa¿nymi regionami turystycznym i uzdrowiskowymi Ukrainy s±: wybrze¿e Morza Czarnego ( Odessa, Bakczysaraj, Ja³ta, A³usza, Eupatoria); Karpaty (Burkut, Truskawiec, Worochta, Kosów, Tatarów, S³awsko). G³ównymi o¶rodkami turystyki krajoznawczej s±: Lwów, Poczajów, Krzemieniec, Tarnopol, Kamieniec Podolski, Askania Nowa w czê¶ci zachodniej Ukrainy oraz Kijów, Charków i Czernihów w czê¶ci wschodniej.

Ukraina

Ukraina kraj

Ukraina zabytki

Ukraina wczasy




Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284