Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26
Tajlandia
Tajlandia
Tajlandia jest krajem azjatyckim położonym na Półwyspie Indochińskim i częściowo na Półwyspie Malajskim. Jest monarchią konstytucyjną. Nazwa Tajlandia pochodzi od słowa taj – wolny. Obszar państwa wynosi 513,1 tys. km kwadratowych. Stolicą kraju jest miasto Bangkok.
W rzeźbie powierzchni kraju przeważają niziny. Centralną część kraju zajmuje Nizina Menamu, na północy pagórkowata, a na południu równinna. Na południowym-wschodzie znajduje się równina Korat zbudowana z czerwonych piaskowców. Wzdłuż zachodniej granicy i na północy kraju ciągną się pasma górskie o przebiegu południkowym z najwyższym szczytem kraju - Doi Inthanon (2595 m.n.p.m.). Sieć rzek jest bogata. Główną rzeką jest Menam. Rzeką graniczną jest Mekong. Naturalną formacją roślinną są lasy, na wybrzeżach namorzynowe, na zachodzie kraju monsunowe z drzewem tekowym, sandałowym, hebanowym, a na Półwyspie Malajskim lasy równikowe wiecznie zielone. Na równinie Korat występuje sawanna. Świat zwierzęcy jest bogaty. W Tajlandii żyją słonie indyjskie, nosorożce sumatrzańskie, bawoły, antylopy, tygrysy, lamparty, małpy (gibbony i makaki) oraz wiele gatunków ptaków i gadów.
W III w. n.e. na obszar dzisiejszej Tajlandii przybyły plemiona tajskie z południowo-zachodnich Chin. Od X do XIII w. opanowały one dorzecze rzeki Menam wypierając lub asymilując żyjących na tym terenie Khmerów. Na początku XIII w. Tajowie utworzyli państwo Sukhothai. W połowie XIV w. królestwo swym zasięgiem obejmowało całą dzisiejszą Tajlandię, część Kambodży, Laosu i Birmy. W XVIII w. władzę w państwie zdobył generał Czao Phya Czakkari, który jako król Rama I założył panującą do dziś dynastię Czakkari oraz przeniósł stolicę z Ajutthaję do Bangkoku. W okresie kolonialnym Tajlandia formalnie zachowała swoją niepodległość lecz utraciła część swojego terytorium na rzecz Francji i Wielkiej Brytanii. Do 1946r. kraj znany był jako Siam, a w Polsce do 1974r. jako Syjam.
Tajlandia jest państwem wielonarodowościowym, przy czym główną grupę etniczną stanowią Tajowie. Językiem urzędowym jest język tajski, a używany jest także język chiński, malajski i angielski. Przeważa ludność wiejska, zaledwie 22% ludności mieszka w miastach. Głównymi miastami kraju są: Bangkok, Nonthaburi, Nakhon Ratchasima, Chiang Mai.
Tajlandia jest krajem atrakcyjnym turystycznie. Na jej obszarze wyróżnić można 4 regiony turystyczne: Środkowy, Wschodni, Południowy i Pólnocny o bogatych walorach krajobrazowych i kulturowych. W regionie Środkowym leży Bangkok i Ajutthaja z zabudowaniami pałacu królewskiego i świątyniami. Region Wschodni słynie z odnalezionych wyrobów garncarskich i przedmiotów z brązu oraz rysunków w grotach skalnych. Region Północny posiada dogodne warunki do kąpieli morskich i uprawiania żeglarstwa. Atrakcją turystyczną regionu Północnego są liczne świątynie buddyjskie. Najcenniejsze gatunki fauny i flory środowiska są chronione w 9 parkach narodowych. Największym ośrodkiem turystycznym Tajlandii jest Bangkok.
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284