Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Ruiny Palmyra

Ruiny Palmyra

Palmyra (także Palmira) jest to starożytne miasto położone w środkowej Syrii, zostało założone w północnej części Pustyni Syryjskiej znajdujące się u podnóża masywu Dżabal Abu Rudżmajn. Obecnie znajduje się tu miasto Tadmor.

Osada zaczęła nabierać charakteru miejskiego, a jej znaczenie wzrastało jeszcze bardziej w okresie kiedy to znalazła się na pograniczu cesarstwa rzymskiego i państwa Persów.

W okresie panowania Tyberiusza Palmyra przyjęła władzę Rzymu, pozostała jednak w autonomii. W roku 129 Palmyra uzyskała status wolnego miasta a w 217 miano kolonii, dzięki temu mieszkańcy zostali zrównani w prawach z obywatelami Rzymu. W III wieku Palmyra stała się stolicą królestwa założonego przez Odenata, były to zarazem czasy jej największej świetności. Po śmierci Odenata władzę przejęła jego żona Zenobia, która sprzeciwiła się rządom rzymskim, następstwem czego była interwencja rzymska, w wyniku której mieszkańcy musieli zapłacić okup. Kolejny sprzeciw przeciwko władzy rzymskiej doprowadził do całkowitego zniszczenia miasta.

Miasto odbudowano jednak nie przywrócono mu stanu poprzedniej świetności. W późniejszym okresie w mieście znajdował się wojskowy obóz w systemie należący do systemu obronnego cesarza Dioklecjana. W roku 744 miasto uległo zniszczeniu przez Arabów i trzęsienie ziemi. Ponowne odkrycie miasta nastąpiło pod koniec XVII w. Obecnie na terenie oazy palmyreńskiej rozwija się miasto Tadmor, zamieszkuje je około 40 tysięcy mieszkańców. Stanowi atrakcje turystyczną i usługową, posiada znaczący węzeł drogowym. Niedaleko znajduje się baza lotnicza oraz więzienie.

Wśród zabytków Palmyry znajdują się odsłonięte ruiny budowali z czasów największej świetności miasta, a także pozostałości obozu Dioklecjana.

Dobrze zachowała się świątynia Balla, wejście do miasta prowadzi przez monumentalny, zrekonstruowany łuk. Przy głównej ulicy miasta obejrzeć można ogromny, zrekonstruowany tetrapyton. Palmyra posiada teatr oraz muzeum, przed którym znajduje się kamienny posąg lwa pochodzący ze świątyni Allat.

Palmyra zabytki
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284