Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Miasto Aleppo

Miasto Aleppo

Aleppo jest miastem położonym w północno zachodniej części Syrii oddalonej około 50 km na południe od tureckiej granicy, w połowie drogi miedzy Eufratem a wybrzeżem Morza Śródziemnego, występuje na krańcach Pustyni Syryjskiej, w okolicy półpustynnej, z dominującym ostrym klimatem.

W mieście znajduje się główna siedziba władz prowincji halab. Aleppo jest zamieszkiwane od około 1800 r. p.n.e. i jest jednym z najstarszych miast bliskiego wschodu. Hetyci ok. 1600 r. p. n.e. opanowali Aleppo, które pozostawało pod władza rożnych państw hetyckich do ok. 800 r. p.n.e.

Aleksander Macedoński w roku 333 r. p.n.e. zdobył Aleppo, a władzę nad miastem przejęli seleucynowie. Seleukos I Nikator w 280 r. p.n.e. przebudował miasto i nazwał je Beroea. Aleppo z całą Syria zostało podbite przez Rzym w 64 r.p.n.e.

W czasach panowania Rzymu doszło do chrystianizacji Aleppo i okolic. Szymon apostoł był pierwszym misjonarzem tych terenów.

Pod koniec IV wieku miasto stało się już chrześcijańskie, założono tu jedną z pierwszych stolic biskupskich. Od IV do VI wieku w okolicach Aleppo powstało około dwóch tysięcy kościołów i klasztorów. W 540 roku Persowie spalili znaczną część miasta wraz z wieloma miejscami kultu.

Bizantyjczycy w 637 roku utracili miasto na rzecz kalifów abbasydzkich. Aleppo w 944 przeszło pod władzę lokalnej dynastii Hamdanidów, stając się ich stolicą. Dla Bizancjum odzyskał je w 962 Nicefor II Fokas. Od 1070 panowali nad Aleppo Turcy Seldżucy. Arabowie odzyskali miasto w 1183 r. Po wojnach krzyżowych Arabowie odebrali chrześcijanom katedrę świętej Barbary i zamienili ją na meczet. W latach 1260-1317 panowali w Aleppo Mongołowie, którzy zburzyli cytadelę. W 1517 miasto włączono do Imperium Ottomańskiego. XIX wiek to upadek miasta na skutek trzęsień ziemi i epidemii.

Kresem panowania tureckiego w Aleppo była I wojna światowa. Pod koniec 1918 wojska brytyjskie zajęły Aleppo, które znalazło się we francuskiej mandatowej Syrii. W 1939 oddano rejon Aleksandretty Turcji w wyniku czego Aleppo zostało odcięte granicą państwową od śródziemnomorskich portów. Po II wojnie światowej miasto było rozbudowywane. W 1982 w Aleppo oraz Hamie sunnickie Bractwo Muzułmańskie wywołało powstanie w skutek buntu przeciwko prezydentowi Hafeza al-Asada.

Allepo stanowi pierwsze pod względem wielkości miasto Syrii- 1,4 mln mieszkańców w 1990 r., 1,7 mln mieszkańców w 1999r, 2,0 mln mieszkańców w 2003r. Zamieszkują je głownie Arabowie, liczną grupę tworzą Turcy i Ormianie, oprócz nich można spotkać Greków Kurdów i Żydów.

Allepo jest jednym z większych centrów handlowych Bliskiego Wschodu, a także ośrodkiem przemysłu włókiennego, spożywczego oraz tkactwa dywanów.

W mieście krzyżują się szlaki drogowe i kolejowe, znajduje się tu międzynarodowe lotnisko, przebiega tędy rurociąg z Homsu do Latakii. Występują tu również ośrodki nauki i kultury m.in. uniwersytet, muzułmańska szkoła teologiczna i szkoła muzyczna. Ważniejsze zabytki architektury to cytadela Kalat Halab, medresa al-Halawija z XII wieku, meczet Omajjadów z VIII-XI wieku, karawanseraje, łaźnie tureckie oraz wielki bazar.

Aleppo zabytki

Aleppo
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284