Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Saint Lucia

Saint Lucia

Saint Lucia to państwo wyspiarskie w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim, położone na wyspie o tej samej nazwie w archipelagu Małych Antyli. Zajmuje 0,6 tys. km2 powierzchni. Stolicą państwa jest Castries.

Wyspa Saint Lucia ma pochodzenie wulkaniczne i w rzeźbie terenu przeważają góry. W południowo-zachodniej części wyspy wznosi się szereg stożków wulkanicznych. W zachodniej części znajduje się wulkan Qualibau, wokół którego występują gorące źródła siarkowe, a u jego podnóży leży miasteczko Soufriere. Wybrzeża wyspy są pagórkowate. Sieć rzeczna jest gęsta. Najważniejsze rzeki to: Cul de Sac, Dennery, Canelles i Roseau.

Na wyspie panuje klimat równikowy wilgotny. Zachowały się niewielkie fragmenty wilgotnego lasu równikowego, w którym rosną dzikie orchidee, bugenwille, hibiskusy oraz róże i żyją różnobarwne ptaki.

Wyspę przed przybyciem Europejczyków zamieszkiwali Karaibowie, którzy zostali ostatecznie wyparci z wyspy w XVII w. Na wyspie panowali na przemian Francuzi i Brytyjczycy. W 1814 r. weszła w skład posiadłości brytyjskich. Niepodległość uzyskała w 1979r. Jest członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Większość mieszkańców kraju stanowią Murzyni (87%) będący potomkami afrykańskich niewolników. Głównymi miastami są: Castries, Vieux Fort, Micodu, Soutiere, Gros Islet i Donnery. Na wyspie znajdują się dwa lotniska. Ważnym działem gospodarki jest turystyka. Atrakcją turystyczną państwa są forty z czasów walk francusko-angielskich m.in. Vieux Fort i Charlotte Fort oraz zatoka Marigot i Park Narodowy Saint Lucia.

Saint Lucia

Saint Lucia zabytki

Saint Lucia wczasy
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284