Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Portoryko

Portoryko

Portoryko to państwo w Ameryce Środkowej stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, położone nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Karaibskim w archipelagu Wielkie Antyle. Obejmuje Puerto Rico, najdalej na wschód wysuniętą wyspę archipelagu Wielkich Antyli oraz wyspy Culebra i Vieques. Powierzchnia państwa wynosi 9,1 tys. km2. Stolicą jest San Juan.

Rzeźba terenu Puerto Rico jest urozmaicona. Środkowa i południowa część wyspy jest górzysta. Wnętrze wyspy zajmuje Cordillera Central z najwyższym szczytem Punta (1338 m. n.p.m.). Na północnym wschodzie wznosi się masyw Sierra de Luquillo w którym utworzono rezerwat El Yungue chroniący wiele gatunków drzew, paproci i storczyków. Wzdłuż wybrzeży ciągną się różnej szerokości niziny.

Portoryko posiada klimat podrównikowy wilgotny, przy czym północna część wyspy otrzymuje większe opady aniżeli południowa. Na wyspie zachowały się fragmenty lasu równikowego. Świat zwierząt reprezentują małe gady i ptaki.

Wyspę Puerto Rico odkrył Krzysztof Kolumb w1493r., a już w1508r. Hiszpanie założyli tu pierwsze osady. W 1898r. wyspa stała się kolonią amerykańską. Od 1952r. jest stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki.

Pierwotnymi mieszkańcami wyspy byli Arawakowie i Karaibowie. Obecnie zamieszkują ją w większości Mulaci. Ponad 75% ludności mieszka w miastach. Główne miasta to San Juan i Mayaguez. Kraj posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg i największy port lotniczy na Antylach znajdujący się w San Juan. Ważnym działem gospodarki kraju jest turystyka. Najważniejszym ośrodkiem turystycznym jest stolica z cennymi obiektami zabytkowymi do których zaliczają się m.in. katedra San Juan, klasztor dominikanów, mury miejskie i liczne domy. W pobliżu stolicy znajdują się kąpieliska Isla Verde i Dorado. Atrakcją turystyczną Portoryko są fortyfikacje hiszpańskie (twierdza San Felipe, La Fortaleza).

Portoryko

Portoryko zabytki

Portoryko wczasy

Portoryko kraj

Portoryko

Portoryko
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284