Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Pakistan

Pakistan

Pakistan to państwo położone w południowej Azji nad Morzem Arabskim. Zajmuje 796,1 tys. km2 powierzchni. Stolicą państwa jest Islamabad.

Ukształtowanie terenu kraju jest znacznie zróżnicowane. Północną i zachodnią część Pakistanu zajmują wysokie góry powstałe w okresie fałdowania alpejskiego oraz tereny wyżynne. We wschodniej części kraju rozciąga się Nizina Indusu stanowiąca część rozległej Niziny Hindustańskiej. W północnej części kraju rzeka Indus rozdziela Himalaje i Karakorum. Najwyższe partie Himalajów sięgają tutaj ponad 8000 m. n.p.m. – szczyt Nanga Parbat (8126 m. n.p.m.). W łańcuchu Karakorum znajdują się drugi co do wysokości szczyt Ziemi - K-2 (8611 m. n.p.m.) zwany inaczej Czogori lub Godwin Austen oraz trzy inne ośmiotysięczniki i 90 szczytów siedmiotysięcznych. Przez północny skraj Pakistanu biegnie pasmo Hindukuszu. Podnóże Himalajów stanowi płaskowyż Potwar (500 m. n.p.m.), który przechodzi w równinę Pendżabu. Nad Indusem leżą dwie pustynie (Thal na zachodzie i Thar na wschodzie).

W kraju panuje klimat zwrotnikowy suchy, a tylko w północno-zachodniej części podzwrotnikowy suchy. Zachodnie tereny Pakistanu zaliczają się do obszarów o największym nasłonecznieniu w całej Azji. W regionie Pendżabu od lipca do września występują opady monsunowe. W wysokich górach dominują opady śniegu. Główną rzeką kraju jest Indus z dopływami Satledź, Cenab, Dżhelam i Rowi. Na rzekach znajduje się wiele sztucznych zbiorników. W Karakorum występują lodowce należące do najdłuższych na świecie: Siachen (75 km), Baltoro (62 km). Mniejsze lodowce znajdują się w Himalajach i Hindukuszu. Szata roślinna w Pakistanie jest uboga. Dominują sucholubne zarośla i kserofitowa roślinność pustynna oraz suche stepy, a na wybrzeżach i w ujściach rzek roślinność namorzynowa. Lasy rosnące w wysokich górach stanowią tylko 5% powierzchni kraju.

Dzieje Pakistanu są ściśle związane z Indiami i panowaniem Brytyjczyków do roku 1947 tj. do czasu, kiedy został wyodrębniony z ich obszaru jako samodzielne państwo. Nasilające się w pierwszej połowie XX w. konflikty na tle religijnym, pomiędzy hindusami a muzułmanami doprowadziły do podziału Indii na Republikę Indii i Pakistan złożony z dwóch części rozdzielonych terytorium Indii – Pakistan Wschodni i Pakistan Zachodni. W 1971 r. część wschodnia kraju usamodzielniła się jako Bangladesz, a w części zachodniej powstało państwo Pakistan.

Największą grupę etniczną w Pakistanie stanowią Pendżabczycy. Wśród mniejszości dominują Afganowie. Sindusi i Beludżowie. Ludność wyznaje islam. Prawie połowa ludności pracuje w rolnictwie. Część ludzi prowadzi koczowniczy tryb życia. Największymi miastami kraju są: Karaczi, Lahore, Fajsalabad, Rawalpindi, Islamabad.

Pakistan posiada wiele atrakcyjnych dla turystów wspinaczy szczytów w Karakorum, Hindukuszu i Himalajach.

Pakistan kraj


Reklama

Spodziwesz się dziecka? zakup tu Kup wcześniej wszystko co potrzeba maluszkowi.

Największy wybór materiałów budowlanych na Lubelszczyźnie. budowlane chełm Wybierz interesującą Cię grupę materiałów – znajdź więcej szczegółów, lub złóż zapytanie ofertowe – chętnie pomożemy w doborze materiałów na Twoją inwestycję.

Produkcja spotów reklamowych i filmów korporacyjnych. drukarnia lublin Zapoznaj się z naszą ofertą w internecie.


Pakistan wczasy

Pakistan Zabytki
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284