Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26
Oman
Oman
Oman to państwo położone w południowo-zachodniej Azji na Półwyspie Arabskim nad Zatoką Omańską i Morzem Arabskim. Zajmuje 212,5 tys. km2 powierzchni. Stolicą państwa jest Maskat. Jest monarchią absolutną.
Kraj jest wyżynno-górzysty. W północnej części Omanu rozciągają się wapienne góry Al.-Hadżar al.-Gharbi przechodzące ku południowi w góry Al. Dżabal al.-Achdar z najwyższym szczytem kraju Dżabal asz-Szams (3035 m n.p.m.). Na południowy zachodzie kraju leży wyżyna Zufar porozcinana suchymi dolinami. Centrum kraju zajmuje półpustynna nizina przechodząca w zachodniej części w piaszczystą pustynię. Oman ma klimat zwrotnikowy kontynentalny suchy, a na zachodzie skrajnie suchy. Brak jest w kraju stałych rzek. Szata roślinna jest uboga, pustynna lub półpustynna. W górach występują pozostałości lasów dębowo-orzechowych i drzewa akacjowe. Faunę reprezentują: gazela Lodera, ariel, oryks, tara, karakal, szakal złocisty, mangusty, węże i jaszczurki.
W starożytności Oman był państwem silnym i bogatym. Od IX w. p.n.e. na terytorium Omanu osiedlały się ludy arabskie. Do VII w. n.e. kraj niszczyły wojny plemienne i najazdy Persów, którzy okresowo rządzili Omanem. W VIII w. ludność Omanu przyjęła islam i do XVIII w. pozostawała pod rządami wybieranych przez siebie imamów. Na początku XVI w. do wybrzeży kraju dotarli Portugalczycy i osiedlali się w portach. W połowie XVII w. społeczeństwo Omanu wypędziło Portugalczyków ze swojego terytorium, a następnie zdobyło portugalskie posiadłości we wschodniej Afryce. W 1741r. imamem został założyciel obecnie panującej dynastii. Jego następcy przenieśli stolicę do Maskatu i przyjęli tytuł sułtana. W XIX w. wzrastały w Omanie wpływy brytyjskie. Od 1920r. Oman był podzielony na sułtanat Maskatu i imamat Omanu ze stolicą w Nizwie. W 1954r. nowo wybrany sułtan ogłosił się niepodległym władcą imamatu. W 1970r. Oman został uznany przez społeczność międzynarodową za niepodległe państwo i w 1971r. przyjęty do ONZ.
Największą grupę etniczną w Omanie stanowią Arabowie podzieleni na 100 grup plemiennych. Nielicznymi mieszkańcami kraju są Persowie, Hindusi i Europejczycy. W miastach żyje 80% ludności. Głównymi miastami Omanu są: Maskat, Nizwa, Salalah i Samail.
Oman posiada bogate złoża ropy naftowej. Sieć transportowa jest słabo rozwinięta. Brak linii kolejowych. Główna trasa drogowa łączy Maskat z Salalah. Nowoczesne porty morskie znajdują się w Matrah i Rajsut, a międzynarodowy port lotniczy w Maskacie. Atrakcjami turystycznymi kraju są piaszczyste plaże, krajobrazy górskie, pustynie i stolica.
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284