Rotorua

Rotorua

Rotorua jest ważnym ośrodkiem turystycznym, tradycyjnej kultury maoryskiej i sanatoryjnym Nowej Zelandii. Położona jest w północnej części Wyspy Północnej na terenie z licznymi gorącymi źródłami i gejzerami, zamieszkałym prawdopodobnie już od VIII w. przez Maorysów.

W Rotorua znajduje się jedyny teatr maoryski , w którym odbywają się maoryskie tańce i śpiewy w tradycyjnych strojach. Atrakcją turystyczną Rotoruy jest wioska maoryska Ohinemetu założona w pobliżu gejzerów. Znajduje się tutaj zbór zbudowany w XIX w., pięknie zdobiony wspaniałymi rzeźbami o tematyce historycznej i religijnej, upamiętniającymi przodków, wierzenia, tradycje, wydarzenia z przeszłości.

Na skraju maoryskiej wioski, w Rororua znajdują się kamienne wanny wypełniane wodą z gejzerów, w których zażywa się kąpieli jak w dawnych czasach.

Miasto otaczają osobliwości przyrodnicze. Na wschód od Rotorua znajduje się wulkan Tikitere z tzw. „Diabelskimi Wrotami”z wodospadem zasilanym wodą z gorących jezior leżących powyżej. Na południe od miasta, w pobliżu maoryskiej wioski leży Whakarewarewa tj. miejsce unoszącej się pary – siedem naturalnych gejzerów.

Rotorua zabytki