Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26
Nepal
Nepal
Nepal to państwo położone w Środkowej Azji, pomiędzy Indiami a Chinami w Himalajach. Powierzchnia Nepalu wynosi 147,2 tys. km kwadratowych. Stolicą kraju jest Katmandu.
Prawie całą powierzchnię kraju zajmują Himalaje (pasmo Siwalik, Małe Himalaje, Wielkie Himalaje). Pasmo Siwilak wznosi się łagodnymi grzbietami, porośniętymi lasami do wysokości 1000 m. n.p.m. Ku północy pasmo Siwilak przechodzi w Małe Himalaje nazywane Mahabharat, wznoszące się do 3000 m.n.p.m., zamieszkane przez ludność wiejską w licznych osiedlach. Północne krańce Małych Himalajów stromym progiem przechodzą ku Wielkim Himalajom, wznoszącym się średnio do wysokości 6000 m. n.p.m. z wieloma szczytami sięgającymi powyżej 7000 m. n.p.m. i 8 ośmiotysięcznikami. Pomiędzy Małymi i Wielkimi Himalajami w środkowej części kraju rozciąga się rozległa, płaska kotlina Katmandu. Południową część kraju zajmuje nizina aluwialna Teraju, będąca przedłużeniem Niziny Hindustańskiej.
W Nepalu występuje pięć pięter klimatycznych (klimat zwrotnikowy monsunowy, klimat umiarkowany monsunowy, klimat umiarkowany chłodny, klimat alpejski i klimat wysokogórski tundrowy). Rzeki Nepalu należą do dorzecza Gangesu. Najważniejsze rzeki to: Kali Gandaki, Kamali, Rapti, Sun Kosi. Zróżnicowaniu klimatycznemu odpowiada układ stref roślinnych. Na wysokości 200 –1200 m. n.p.m. rosną wiecznie zielone lasy wilgotne z palmami, bambusami, kasztanowcami, akacjami, lianami i epifitami. Od 1200-2100 m. n.p.m. rosną lasy liściaste z dębami, wiązami, brzozami, klonami. Do 3300 m. n.p.m. rosną magnolie, wawrzyny, drzewa kamforowe, świerki, sosny, jodły, modrzewie. Na wysokości 3300-4500 m. n.p.m. przeważają lasy iglaste, jałowce, karłowate świerki, a powyżej 4500 m. n.p.m. występują łąki górskie. Na południu Nepalu żyją tygrysy, nosorożce indyjskie, słonie indyjskie, małpy. W wyższych partiach gór jaki, jelenie, piżmowce, niedźwiedzie, kozy, irbisy a z ptaków sępy himalajskie.
Najstarszymi mieszkańcami Nepalu były plemiona indyjskie i tybetańskie, które w II w. p.n.e. zostały opanowane przez indyjską dynastię Maurjów. Od tego czasu aż do XV w. ziemie Nepalu znajdowały się pod wpływami sąsiadów, a pod koniec tego okresu rządziła miejscowa dynastia Malla. Następnie Nepal znalazł się w strefie wpływów Wielkiej Brytanii. Od połowy XIX w., gdy na tron wstąpił przedstawiciel dynastii Ranów aż do 1951r. kraj był całkowicie odizolowany. W 1951r. władzę przejął król Tribhuwan i ogłosił kraj monarchią konstytucyjną.
Ludność Nepalu składa się z wielu grup etnicznych: Gurkhowie, Khasowie, Bhotowie, Newarowie, Szerpowie, Magarowie, Tybetańczycy i Hindusi. Ponad 90% mieszkańców wyznaje hinduizm.
Większymi miastami kraju są: Katmandu (stolica), Biratnagar, Nepalganj, Jumia, Bhaktapur.
Nepal słynie z wielu wspaniałych zabytków, w większości skupionych w kotlinie Katmandu „legendarnej siedzibie bogów”. Liczne zabytki zachowały się w Katmandu (pałace, pagody) i w sąsiadującym z Katmandu Patanie ( 300 klasztorów i świątyń).
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284