Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Maroko

Maroko kraj

Maroko to państwo położone na północno-zachodnim krańcu Afryki. Należy do ludniejszych krajów afrykańskich. Jego powierzchnia wynosi 446,6 tys. km kwadratowych. Nazwa Maroko pochodzi od zniekształconej przez Hiszpanów nazwy dawnej stolicy Marrakeszu.

Maroko oblewa Morze Śródziemne od północy i Ocean Atlantycki od zachodu. Przeważającą część kraju zajmują góry Atlas i Antyatlas. Jedynie na zachodzie, wzdłuż Oceanu Spokojnego występuje wąska nizina nadbrzeżna, a na wschodzie i południu kraju wyżyny. Klimat kraju kształtują masy powietrza wilgotnego napływającego znad Atlantyku i powietrza suchego znad Sahary. Klimat śródziemnomorski na południowym-wschodzie kraju przechodzi w pustynny. W górach zaznacza się piętrowość klimatyczna. Lato na obszarze całego kraju jest okresem bezdeszczowym i prawie bezchmurnym. Pierwotna roślinność została silnie wyniszczona. Większe kompleksy leśne zachowały się w górach w tym lasy cedrowe najlepiej zachowane w całym basenie Morza Śródziemnego.

Na obszarze Maroka zamieszkują potomkowie Berberów, pradawnych mieszkańców tych ziem i późniejszych przybyszów –Arabów. Według szacunków przyjmuje się że Arabowie stanowią ponad 60%, a Berberowie ponad 30% ogółu mieszkańców kraju. Ponadto w Maroku żyją Żydzi i Europejczycy, z których najliczniejsi są Francuzi i Hiszpanie. Religią panującą jest islam sunnicki.

Prawie połowa mieszkańców kraju żyje w miastach. Większość dużych miast skupia się na wybrzeżu w pasie od Kenitry przez Rabat do Casablanki. Do największych miast należą historyczne stolice Maroka: Marrakesz, Fez i Meknes. Dużymi ośrodkami są: Wadżda, Tetuan, Beni Mellal.

Maroko jest monarchią konstytucyjną. W okresie kolonializmu zdołało zachować niepodległość do 1912 roku, kiedy zostało podzielone na protektorat francuski i hiszpański. Niepodległość odzyskało w 1956 roku. Stolicą kraju jest Rabat (Ar-Ribat). Językiem oficjalnym jest arabski, a w użyciu francuski, hiszpański i berberyjski.

Maroko kraj

Maroko wczasy

Maroko wczasy

Maroko zabytki

Maroko zabytki
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284