Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Mali

Mali to państwo położone w Afryce Zachodniej w dorzeczu środkowego Nigru i górnego Senegalu, bez dostępu do morza. Jest jednym z większych pod względem powierzchni krajów Afryki, zajmuje bowiem obszar 1 240,1 tys. km kwadratowych. Nazwa państwa pochodzi od murzyńskiego królestwa Mali, które powstało w XIII w. Obszar Mali został zajęty przez Francję w końcu XIX w. wchodził jako Sudan Zachodni w skład Francuskiej Afryki Zachodniej. Od 1960 roku jest państwem niepodległym.

Większość powierzchni Mali stanowi zespół płaskowyżów pochylonych ku dolinie Nigru, a stopniowo obniżających się ku zachodowi i północnemu-zachodowi. Najwyższe wyniesienia znajdują się na krańcach północno-wschodnich –masyw Adrar i południowo-zachodnich –wyżyna Mandingo. Rozległe obszary w centrum, na wschód od granicy z Mauretanią pokrywają wydmy. Nad Nigrem rozciąga się aluwialna równina. Klimat podrównikowy wilgotny na południowych krańcach kraju przechodzi ku północy w podrównikowy suchy, a następnie w zwrotnikowy suchy. Na południu kraju występuje wysokotrawiasta sawanna z baobabami, akacjami, drzewami masłowymi. Ku północy są one coraz rzadsze, pojawia się coraz więcej akacji zrzucającej liście w porze deszczowej. W pasie Sahelu, na krawędzi pustyni drzewa pojawiają się rzadko, przeważają krzewy, a na Saharze brak roślinności. Świat zwierzęcy został wyniszczony. Rzadko spotyka się słonie, żyrafy, bawoły i antylopy na południu kraju, gazele i antylopy oryks w centrum oraz lwy, gepardy, hieny.

Mali zasiedlają ludy Bambra, Fulanie, Senufo, Soninke, Tuaregowie, Songhai, Malinke, Dogon, Maurowie, Diola, Bobo i inni. Językiem oficjalnym jest francuski. W użyciu języki semito-chamickie i nigro-kordofańskie. W Mali dominuje islam. Większość ludności kraju żyje w dużych wsiach. Największym miastem i stolicą kraju jest Bamako. Do większych miast należy Segou, Mopti, Sikasso i Gao.

Atrakcją turystyczną tego kraju są spływy Nigrem do Timbuktu oraz zwiedzanie ziemi Dogonów, mieszkających u podnóża stromego progu Bandiagara.

Mali

Mali Zabytki

Mali Wczasy

Mali Wczasy


Reklama

Szukasz miłej restauracji w Lublinie? restauracja lublin Zapraszamy do 16 Stołów. Wyśmienite jedzenie i niepowtarzalny klimat.

Szukasz miejsca w Lublinie gdzie dobrze zjesz i wypijesz? bar dla studenta Wpadaj do Kazika pod Politechnikę.

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284