Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Malediwy

Malediwy

Malediwy to państwo wyspiarskie położone na Oceanie Indyjskim, w odległości około 500 km na południowy zachód od południowych krańców Półwyspu Indyjskiego. Powierzchnia kraju wynosi 298 km kwadratowych. Stolicą Malediwów jest Male.

Archipelag malediwski składa się z 26 atoli (1296 wysp) rozciągających się południkowo na długość 885 km . Wyspy są pochodzenia koralowego. Panuje na nich klimat podzwrotnikowy wilgotny, kształtowany przez monsuny. Na wyspach występuje roślinność tropikalna. Rosną tu palmy kokosowe i drzewa chlebowe. Dużo jest wodnego ptactwa, a w wodach wiele gatunków ryb i morskie żółwie.

Pierwszymi mieszkańcami wysp byli osadnicy buddyjscy przybyli z Cejlonu. W okresie kolonialnym wyspy opanowali Portugalczycy, następnie Holendrzy, a pod koniec XIX w. archipelag był pod protektoratem brytyjskim. W 1965 r. Malediwy uzyskały niepodległość, a w roku 1968 stały się republiką.

Mieszkańcami Malediwów są Syngalezi, Drawidowie, Arabowie, Indonezyjczycy i inni. Są muzułmanami z odłamu sunnickiego. 25% ludności mieszka w stolicy Male, a 70% zamieszkuje małe osiedla na atolach, głównie w południowej części archipelagu.

Transport drogowy funkcjonuje tylko na wyspie, na której znajduje się stolica. Na wyspach są lotniska i lądowiska dla helikopterów. Pomiędzy atolami dominuje transport wodny.

Na wyspach powstały liczne małe ośrodki wypoczynkowe. Malediwy posiadają atrakcyjne plaże, ciepłe wody w płytkich lagunach, dobrą pogodę i piękne rafy koralowe.

Malediwy

Malediwy Zabytki

Malediwy Wczasy
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284