Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Madagaskar

Madagaskar

Madagaskar to afrykańskie państwo wyspiarskie położone na Oceanie Indyjskim, u wschodnich wybrzeży Afryki. Obejmuje wyspę Madagaskar i liczne wysepki przybrzeżne. Powierzchnia kraju wynosi 587 tys. km kwadratowych. Stolicą Madagaskaru jest Antananarywa.

Wyspa Madagaskar leży poza szelfem kontynentalnym. Od brzegów Afryki oddzielona jest Kanałem Mozambickim. Jest częścią prakontynentu Gondwany. Cokół krystaliczny wyspy ograniczają uskoki, a centrum zajmuje rów tektoniczny. Otoczona jest rafami koralowymi. Znaczną część powierzchni wyspy zajmuje wyżyna z górami wyspowymi i masywami wulkanicznymi. Wyżyna w kierunku zachodnim opada stopniami ku szerokiej do 200 km nizinie nadbrzeżnej, a natomiast na wschodzie stromym progiem w kierunku wąskiej, do 30 km szerokości niziny nadbrzeżnej. Klimat Madagaskaru zmienia się od równikowego na północy po zwrotnikowy na południu. Rzeki w części wschodniej wyspy są krótkie i o dużym spadku, w zachodniej dłuższe i mniej bystre. Na wyspie występują jeziora przybrzeżne, tektoniczne i wulkaniczne. Naturalną florę wyspy stanowią lasy równikowe, przechodzące na zachodzie w podzwrotnikowe lasy suche i kolczaste zarośla, a na wschodzie w sawanny. Na Madagaskarze żyje wiele gatunków endemicznych (żółwie, lemury, krokodyle, kameleony), a w wodach przybrzeżnych latimerie.

Rdzennymi mieszkańcami Madagaskaru są Malgasze (ludy malajo-polinezyjskie podzielone na około 200 grup etnicznych). Poza nimi Madagaskar zamieszkują Hindusi, Francuzi i Komoryjczycy. Ludność malgaska i polinezyjska napływała na Madagaskar od I do XII wieku. W XIV w. na wyspę przybyli kupcy arabscy i osadnicy z kontynentu afrykańskiego. W 1500r. na wyspę przybył portugalski żeglarz Diego Diaz, a po nim na wyspie pojawili się Francuzi, Anglicy i Holendrzy. W 1895 r. Francja ustanowiła protektorat na Madagaskarem. Niepodległość uzyskał Madagaskar w1960r.

Madagaskar posiada duże walory przyrodnicze chronione w parkach narodowych Ambre i Isalo oraz kilkunastu rezerwatach przyrody.

Madagaskar

Madagaskar Zabytki

Madagaskar Wczasy


Reklama

Prowadzimy sprawy rodzinne ( rozwody międzynarodowe, podział majątku, opieka nad dziećmi, ustalenie kontaktów z dziećmi ) oferta Drexler rozwiąże po Twojej myśli każdą sprawę.

Przechodzisz rehabilitację? U nas znajdziesz nowoczesny sprzę, który pomoże Ci dojść do zdrowia. http://www.wypozyczalnia.megaheat.pl/ Sprawdź naszą ofertę w internecie.

Potrzebujesz kasy fiskalnej? kasy fiskalne lublin Udaj się do Mezamet Lublin. Doradzimy, pomożemy w wyborze, dołożymy korzystny rabat.

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284