Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Litwa

Litwa

Litwa jest krajem ba³tyckim o niewielkiej powierzchni 65,2 tys. km kwadratowych, s±siaduj±cym z £otw±, Rosj± i Polsk±. Stolic± pañstwa jest Wilno.

Kraj zajmuje zachodnie krañce Niziny Wschodnioeuropejskiej o rze¼bie polodowcowej. Brzegi Morza Ba³tyckiego s± niskie i piaszczyste. Zachodnie wybrze¿e stanowi Zalew Kuroñski. Wzd³u¿ wybrze¿a ci±gnie siê aluwialna nizina nadmorska o szeroko¶ci 20 km . Ku wschodowi przechodzi ona w pagórkowat± wysoczyznê Pojezierza ¯mudzkiego. ¦rodkow± czê¶æ kraju zajmuje Nizina ¦rodkowolitewska. Na wschód od Niziny ¦rodkowolitewskiej le¿y Pojezierze Wileñskie. Na po³udniowym wschodzie do Pojezierza Wileñskiego przylega równina sandrowa ograniczona Wa³em Oszmiañskim z najwy¿szym wzniesieniem Litwy Juozapines (292 m n.p.m.).

Klimat Litwy jest umiarkowany, przej¶ciowy od morskiego do kontynentalnego. Zimy na ogó³ s± ³agodne, wiosny do¶æ d³ugie, lata krótkie, d¿d¿yste i ch³odne szczególnie na wybrze¿u. Sieæ rzeczna jest gêsta. Do najd³u¿szych rzek nale¿±: Niemen, ¦wiêta i Wilia. Na terenie Litwy wystêpuje ponad 4 tys. jezior, z których najwiêksze to: Dry¶wiaty i Dzisna, a najg³êbsze Taurogine. Lasy zajmuj± oko³o 25% powierzchni kraju, a ro¶linno¶æ bagienno-torfowiskowa oko³o 5%.

Na obszarze wspó³czesnej Litwy w pierwszym tysi±cleciu p.n.e. zamieszkiwa³y plemiona Ba³tów. Niektóre z nich osi±gnê³y wysoki stopieñ cywilizacji. W XIII w. plemienne pañstewka litewskie zosta³y zjednoczone przez Mendoga. Litwa rozwija³a siê szybko za czasów panowania ksiêcia Gedymina (1275-1341), który rozszerzy³ granicê pañstwa o rozleg³e ziemie ruskie oraz jego synów Olgierda i Kiejstuta. W sytuacji ci±g³ych ataków krzy¿ackich, zagro¿enia utraty ziem zawarta zosta³a w Krewie w 1385r. unia polsko-litewska (unia personalna), z zachowaniem odrêbno¶ci Wielkiego Ksiêstwa litewskiego. Rozpocz±³ siê okres chrystianizacji Litwy i wp³ywów polskich i zachodnioeuropejskich. W 1569r. Wielkie Ksiêstwo Litewskie zosta³o po³±czone z Polsk± uni± realn±, a w 1791 r. wcielone do Korony. W wyniku III rozbioru Polski w 1793 r. ziemie litewskie po³o¿one na lewym brzegu Niemna znalaz³y siê w granicach Prus, pozosta³e w granicach Rosji. W 1807r. lewobrze¿ne tereny Litwy wesz³y w sk³ad Ksiêstwa Warszawskiego, a pó¼niej Królestwa Polskiego. W 1918 r. Litwa proklamowa³a niepodleg³o¶æ. W 1920 r. wojska polskie pod wodz± gen. L. ¯eligowskiego zajê³y Wilno i jego okolice i utworzyli tzw. Litwê ¦rodkow±, która w 1922r. zosta³a przy³±czona do Polski. W 1940r. Litwa zosta³a w³±czona jako republika do Zwi±zku Radzieckiego. W 1991 r. Litwa proklamowa³a samodzielny i niezale¿ny kraj.

Wiêkszymi miastami Litwy s±: Wilno (stolica), Kowno i K³ajpeda. G³ównymi uzdrowiskami s± Druskieniki i Palanga. Do ciekawych o¶rodków turystycznych nale¿± Troki.

Reklama

Jedna z najwiêkszych sieæ handlowa zaprasza do wspó³pracy.

Je¶li musicie na budowie mieæ kruszywo Lublin - to ich specjalno¶æ.


Litwa wczasy

Litwa zabytki




Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284