Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Liban

Liban

Liban to państwo położone w południowo-zachodniej Azji nad Morzem Śródziemnym. Zajmuje 10,4 tys. km2 powierzchni. Stolicą państwa jest Bejrut. W ukształtowaniu powierzchni Libanu dominują góry, tylko wzdłuż wybrzeża rozciąga się wąski pas nizinny. W części zachodniej kraju znajduje się masyw górski Liban zbudowany z wapieni i piaskowców z dobrze rozwiniętymi zjawiskami krasowymi. Najwyższym szczytem gór Libanu jest Kurnat as-Sauda wznoszący się do wysokości 3083 m n.p.m. Na wschodzie ciągną się niższe, bazaltowe góry Antylibanu. Obydwa pasma rozdziela głębokie zapadlisko tektoniczne będące północnym przedłużeniem Rowu Jordanu.

W Libanie występuje klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski, zmieniający się wraz z wysokością. Głównymi rzekami są Litani i Asi. W górach rosną wiecznie zielone lasy z dębem, w wyższych partiach drzewiaste jałowce. Cedrów libańskich pozostało mało i są objęte ochroną. W kotlinach górskich występuje roślinność stepowa, a na wybrzeżu śródziemnomorska makia. Faunę reprezentują daniele, sarny, dziki, szakale złociste, ptaki drapieżne.

W starożytności tereny współczesnego Libanu należały do Fenicji. Od VIII w. p.n.e. o ziemie te walczyli kolejno Asyryjczycy, Babilończycy, Persowie, Egipcjanie i Grecy. W I w. n.e. obszar był włączony do rzymskiej prowincji Syrii. W IV-VII w. w okresie bizantyjskim rozwijało się tu chrześcijaństwo. W 636 r. terytorium Libanu opanowali Arabowie i wprowadzili islam. W IX w. ziemie Libanu zostały podbite przez tureckich Seldżuków, a następnie w latach 1098-1289 przez Krzyżowców, którzy utworzyli Hrabstwo Trypolisu. Krzyżowcy zostali wyparci przez egipskich Mameluków, a tych z kolei pokonali Turcy. W latach 1516-1918 obszar Libanu należał do imperium osmańskiego. Po I wojnie światowej Liban stał się terytorium mandatowym Francji. W 1941 r. uzyskał niepodległość formalną, a w 1943r. faktyczną.

Libańczycy są najliczniejszą (80%) grupą etniczną kraju. Wśród mniejszości dominują Palestyńczycy, Ormianie, Syryjczycy, Kurdowie, Grecy, Turcy i Żydzi. W miastach zamieszkuje 89% ludności. Największe miasta Libanu to: Bejrut, Trypolis, Sajda, Zahla, Tyr i Baalbek.

Liban jest krajem bardzo atrakcyjnym turystycznie. Posiada wspaniałe krajobrazy, dogodne warunki klimatyczne i bogatą historię. Atrakcją turystyczną są nadmorskie kurorty (Dżuna, Tabardża), zamki Krzyżowców w Sydonie i Byblos, ruiny budowli starożytnych Fenicjan (świątynie, grobowce), zabytki budowli rzymskich (areny, termy, nekropolie), rezerwat lasów cedrowych w Bcharre.

Liban kraj

Liban wczasy

Liban Zabytki
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284