Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Kuwejt

Kuwejt

Kuwejt to państwo położone w południowo-zachodniej Azji na Półwyspie Arabskim nad Zatoką Perską. Zajmuje tylko 17,8 tys. km2 powierzchni. Jest dziedziczną monarchią konstytucyjną. Stolicą państwa jest Kuwejt.

Kraj jest nizinny, a większość jego terenu zajmuje pustynia, na północy kraju kamienista, a na południu piaszczysta. Wybrzeże płaskie i piaszczyste urozmaicone jest przybrzeżnymi wyspami oraz rafami koralowymi. Kuwejt posiada klimat zwrotnikowy, kontynentalny, wybitnie suchy. Obszar Kuwejtu nawiedzają częste burze piaskowe. W całym kraju brak jest stałych rzek, a jedynie epizodyczne deszcze, które bywają ulewne wypełniają liczne suche doliny (wadi). Woda pitna pochodzi ze studni artezyjskich w oazach i odsalarni wody morskiej. Florę reprezentuje roślinność pustynna, głównie słonorośla. Niewielkie obszary leśne występują nad Zatoką Kuwejcką i w oazach. Faunę reprezentują gazele, szakale, jaszczurki, węże, rarogi.

Obszar współczesnego Kuwejtu był zamieszkany już w czasach starożytnych. W IV wieku p.n.e. do wybrzeży Kuwejtu dotarli osadnicy greccy, a na początku XVI w. kupcy portugalscy założyli tu swoje faktorie. W XVIII w. koczownicy arabscy z plemienia Anaizah zaczęli budować tu stałe osady. W latach 1871-1899 zwierzchność nad Kuwejtem sprawował turecki sułtan, a w latach 1914-1961 Kuwejt był brytyjskim protektoratem. Od 1961 r. jest niepodległym państwem.

Kuwejtczycy stanowią tylko 44% populacji kraju. Reszta to imigranci przybyli do pracy: Libańczycy, Egipcjanie, Irańczycy, Pakistańczycy, Hindusi, Koreańczycy i Chińczycy. W miastach skupia się ponad 96% ludności.

Podstawą gospodarki tego małego i pustynnego kraju jest wydobycie i eksport ropy naftowej oraz zyski z inwestycji za granicą. Kuwejt posiada dobrze rozwinięty transport rurociągowy, samochodowy i morski. Główne porty morskie znajdują się w Kuwejcie, Asz-Szujaba, Mina-Al.-Ahmadi i w Mina Abd Allah. Międzynarodowy port lotniczy znajduje się w Kuwejcie.

Atrakcjami turystycznymi kraju są ruiny greckiej świątyni i wykopaliska na wyspie Fajlaka oraz stolica, w której zachowały się starożytne bramy.

Kuwejt kraj

Kuwejt wczasy

Kuwejt Zabytki
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284