Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Kuba

Kuba

Kuba to państwo wyspiarskie Ameryki Środkowej położone w basenie Morza Karaibskiego. Obejmuje największą w archipelagu Wielkich Antyli wyspę Kubę oraz około 1600 otaczających ją raf koralowych i małych wysepek (największa z nich to Isla de la Juventud). Powierzchnia kraju wynosi 110,9 km kwadratowych. Stolicą państwa jest Hawana. Językiem urzędowym jest hiszpański. Kuba jest republiką socjalistyczną.

W ukształtowaniu terenu Kuby dominują niziny. Zajmują one około 70% powierzchni kraju. Wybrzeża Kuby są znacznie zabagnione, szczególnie w południowo-zachodniej części wyspy. W zachodniej części wyspy ciągnie się łańcuch górski z pasmem wapiennym o pięknie wykształconych formach krasowych. W kierunku na wschód leży największy masyw górski Kuby Sierra Maestra z najwyższym szczytem kraju Torquino (1974 m n.p.m.).

Na znacznej części Kuby panuje klimat równikowy wilgotny, tylko w północno –zachodniej części kraju występuje klimat podrównikowy wilgotny. Sieć rzeczna jest dobrze rozwinięta. Tworzą ją liczne, krótkie rzeki. Niektóre z nich znikają na obszarach krasowych. Mało jest jezior, natomiast dużo jest źródeł wód mineralnych. Na zachodzie wyspy rosną lasy z dominacją sosny karaibskiej, a w górach wschodniej części Kuby lasy sosnowe z przewagą sosny kubańskiej. Na znacznych terenach Kuby występują sawanny z suchoroślami, kaktusami, palmami i drzewami okresowo zrzucającymi liście, a na wybrzeżach namorzyny. Faunę reprezentują liczne gatunki owadów, wśród których znajdują się jadowite ( pająki –czarne wdowy, skolopendry, skorpiony), ryb, płazów, gadów ( krokodyle, legwany, żółwie morskie), ptaków (300 gatunków).

W XV w. wyspę Kubę zamieszkiwały indiańskie plemiona Sibonejów, Tainów i Arawaków. W 1492 r. do brzegów wyspy dotarł Krzysztof Kolumb i nazwał ją Juana. W latach 1509-1512 hiszpańscy konkwistadorzy podbili wyspę i stała się ona kolonią hiszpańską oraz bazą wypadową do dalszych podbojów. Ludność indiańska została wyniszczona, a do pracy na plantacjach sprowadzono niewolników murzyńskich z Afryki. W XVIII w. Kuba była ośrodkiem handlu niewolnikami i największym producentem cukru na Antylach. W 1880 r. zniesiono na Kubie niewolnictwo. Dziesięcioletnia wojna (w latach 1868-1878 ) zapoczątkowała walkę o niepodległość. W 1898 r. wyspę zajęły Stany Zjednoczone Ameryki, a okupacyjne wojska amerykańskie pozostawały na wyspie do 1902r. Kuba uzyskała niepodległość w 1902 r., ale Stany Zjednoczone wymusiły przyjęcie tzw. „poprawki Platta”, która zapewniała Stanom Zjednoczonym prawo ingerencji w sprawy wewnętrzne wyspy (poprawka została zniesiona w 1934 r.). W pobliżu miasta Guantanamo powstała baza floty amerykańskiej. Po II wojnie światowej na Kubie rozwinął się ruch partyzancki, a w 1956 r. wybuchła rewolucja kubańska zakończona w 1959 r. zwycięstwem powstańców pod wodzą Fidela Castro. W 1965r. Castro oficjalnie proklamował socjalistyczny kierunek rozwoju państwa.

Najliczniejszą grupę wśród mieszkańców Kuby stanowi ludność pochodzenia europejskiego, zwłaszcza potomkowie kolonizatorów z Hiszpanii. 75% ludności Kuby mieszka w miastach. Największymi miastami kraju są: Hawana (stolica), Santiago de Cuba, Camaguey, Holguin, Guantanama, Santa Clara. Sieć komunikacyjna na Kubie jest dobrze rozwinięta (drogi kołowe, koleje wąskotorowe, żegluga kabotażowa). Kuba posiada trzy międzynarodowe porty lotnicze: w Jose Marti (dla Hawany), w Veradeo i Santiago de Cuba.

Między Hawaną i Matanzas, w Valverdo, Santiago de Cuba oraz na wyspie Isla de la Juventud rozwinęły się kąpieliska nadmorskie, a w San Diego de los Banos , Madruga i Venegas uzdrowiska. Atrakcją turystyczną Kuby są jaskinie krasowe (najsłynniejsza to Santo Tomas długości 17 km), zabytki Hawany (zabytkowa starówka), Santiago de Cuba (forteca El Moro z XVI w.), miasto Trinidad. Na wyspie Isla de la Juventud znajdują się pieczary z rysunkami Indian oraz malownicze mokradła ( przez wiele lat wyspą władali piraci, przybywali najsłynniejsi korsarze świata, wyspa posłużyła za scenerię powieści R.L. Stevensona „Wyspa skarbów”). Na półwyspie Zapata mieści się park narodowy, a nad brzegiem Laguny Skarbów znajduje się replika dawnej wioski Indian Guama.

Kuba

Kuba zabytki

Kuba wczasy




Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284