Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Korea Południowa

Korea Południowa

Korea Południowa to państwo w Azji Wschodniej położone na Półwyspie Koreańskim nad Morzem Żółtym i Morzem Japońskim. Zajmuje 99,3 tys. km2 powierzchni. Stolicą Państwa jest Seul.

Kraj jest górzysto-wyżynny. Wzdłuż wybrzeża Morza Japońskiego rozciągają się Góry Wschodniokoreańskie porozcinane dolinami rzek na kilka łańcuchów. Najwyższym szczytem kraju jest wygasły wulkan Halla-san (1950 m. n.p.m.). Wzdłuż zachodniego i południowego wybrzeża występują aluwialne niziny.

W Korei Południowej panuje klimat monsunowy, w północnej części kraju umiarkowany, a w południowej podzwrotnikowy. Sieć rzeczna jest dobrze rozwinięta. Na rzekach występują liczne progi i wodospady. Najdłuższymi rzekami są Han-gang i Naktong-gang. Lasy zajmują 60% powierzchni kraju. Na południu rosną wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe z dębami, wawrzynami, kamelią i bambusami. Pospolitymi drzewami w Korei Południowej są dąb mongolski, kasztan japoński, jesion chiński i sosna koreańska. Faunę reprezentują niedźwiedzie himalajskie, tygrysy syberyjskie, pantery śnieżne, wiele gatunków płazów i ptaków.

Ochroną przyrody objęto 7,6% powierzchni kraju. Wśród ośmiu parków narodowych najbardziej znane są Sorak-san, Songi –san i Halla-san.

Na obszarze Półwyspu Koreańskiego już w V w. p.n.e. istniało państwo Dzoson. Pod koniec II w. p.n.e. zostało ono podbite przez chińskiego cesarza z dynastii Han. Do połowy IV w. n.e. ukształtowały się na tym terenie trzy królestwa (Kogurjo, Pekdze i Silla), na których kulturę silny wpływ wywarły Chiny. W VII w. Silla podbiła pozostałe królestwa, a po jej upadku na początku X w. władzę przejęła dynastia Korjo, od której pochodzi nazwa kraju. W okresie panowania dynastii Korjo upowszechnił się buddyzm. W XIII w. Korjo znajdowało się pod dominacją mongolskiej dynastii Yuan, a w XIV w. chińskiej dynastii Ming. W 1392r. władzę w państwie zwanym ponownie Dzoson przejęła (do 1910r.) koreańska dynastia Li, która ustanowiła konfucjanizm religią państwową. W 1910r. kraj zaanektowała Japonia. W 1945r. północną część kraju zajęły wojska sowieckie, współdziałające z partyzantką komunistyczną, a południową oddziały amerykańskie. Korea została podzielona na dwie części wzdłuż 38 równoleżnika. W 1948r. powstały dwa państwa – Korea Północna i Korea Południowa. W 1950r. armia północnokoreańska napadła na Koreę Południową, rozpoczynając wojnę koreańską, która zakończyła się w 1953r. rozejmem. W 1953r. Korea Południowa podpisała układ ze Stanami Zjednoczonymi. W 1990 roku Rosja, a w 1991r. Chiny uznały Koreę Południową.

Korea Południowa należy do najgęściej zaludnionych krajów świata. Jest państwem prawie jednolitym narodowościowo. Jedyną mniejszość narodową stanowią Chińczycy. W miastach żyje 82% ludności kraju. Głównymi miastami są: Seul, Pusan. Tegu, Inczhon, Kwangju i Taejon.

Kraj jest atrakcyjny turystycznie. Walorami turystycznymi są ciepły klimat, piaszczyste plaże, atrakcyjne tereny do uprawiania alpinizmu, speleologii i narciarstwa oraz cenne zabytki kultury i dzielnice rozrywkowe w dużych miastach. W Korei Południowej występują trzy regiony turystyczne: 1) region północny z Seulem, 2) region południowy z miastami Kyogju, Pusan, Yosu, Tegu i 3) region wyspy Cheju-do (teren wypoczynkowy i połowu pereł).

Korea Południowa

Korea Południowa zabytki

Korea Południowa wczasy
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284