Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Korea Północna

Korea Północna

Korea Północna to państwo położone w Azji Wschodniej nad Morzem Japońskim i Żółtym. Zajmuje 120,5 tys. km2 powierzchni. Jest republiką socjalistyczną. Stolicą Korei Północnej jest Phenian.

Kraj jest wyżynno-górski. W części północnej kraju ciągną się Góry Północnokoreańskie podzielone na kilka łańcuchów i rozległych płaskowyżów z najwyższym szczytem będącym wygasłym wulkanem Pektu-san (2744 m n.p.m.). Wzdłuż wschodniego wybrzeża biegną Góry Wschodniokoreańskie opadające stromo ku nadbrzeżnej nizinie nad Morzem Japońskim. Wzdłuż wybrzeża Morza Żółtego rozciąga się pas aluwialnych nizin.

Korea Północna leży w strefie klimatu umiarkowanego monsunowego, na południu kraju ciepłego, a na północy chłodnego. Sieć rzeczna jest dobrze rozwinięta. Najdłuższe rzeki to: Amnok-kang –Yalu, Czhongdzin, Namgang, Tuman. Jezior jest mało, natomiast bardzo licznie występują źródła mineralne. Lasy zajmują 75% powierzchni kraju, przy czym na terenach niżej położonych rosną drzewostany liściaste, wyżej tajga i roślinność wysokogórska. Faunę reprezentują: niedźwiedź himalajski, tygrys syberyjski, jeleń wschodni, bażanty, salamandra olbrzymia.

Na obszarze Półwyspu Koreańskiego już w V w. p.n.e. istniało państwo Dzoson. Pod koniec II w. p.n.e. zostało ono podbite przez chińskiego cesarza z dynastii Han. Do połowy IV w. n.e. ukształtowały się na tym terenie trzy królestwa (Kogurjo, Pekdze i Silla), na których kulturę silny wpływ wywarły Chiny. W VII w. Silla podbiła pozostałe królestwa, a po jej upadku na początku X w. władzę przejęła dynastia Korjo, od której pochodzi nazwa kraju. W okresie panowania dynastii Korjo upowszechnił się buddyzm. W XIII w. Korjo znajdowało się pod dominacją mongolskiej dynastii Yuan, a w XIV w. chińskiej dynastii Ming. W 1392r. władzę w państwie zwanym ponownie Dzoson przejęła (do 1910r.) koreańska dynastia Li, która ustanowiła konfucjanizm religią państwową. W 1910r. kraj zaanektowała Japonia. W 1945r. północną część kraju zajęły wojska sowieckie, współdziałające z partyzantką komunistyczną, a południową oddziały amerykańskie. Korea została podzielona na dwie części wzdłuż 38 równoleżnika. W 1948r. powstały dwa państwa – Korea Północna i Korea Południowa. W 1950r. armia północnokoreańska napadła na Koreę Południową, rozpoczynając wojnę koreańską, która zakończyła się w 1953r. rozejmem. W Phanmundzom podpisano umowę o strefie demarkacyjnej, przecinającej 38 równoleżnik. Między państwami powstała zdemilitaryzowana strefa o powierzchni 1,2 tys. km2 nie należąca do żadnego państwa.

Koreę Północną zamieszkują Koreańczycy, a niewielką mniejszością narodową są Chińczycy żyjący w większych miastach. 62 % ludności mieszka w miastach. Głównymi miastami kraju są: Phenian, Nampho, Hamhyng, Czchongdzin i Sunchhon. Głównym środkiem transportu w Korei Północnej jest kolej. Porty morskie znajdują się w Unggi, Czhongdzin, Wonsan i Nampho. Międzynarodowy port lotniczy znajduje się w stolicy.

Zagraniczny ruch turystyczny jest ograniczony. Tylko część terytorium kraju jest dostępna dla turystów zagranicznych. Mogą oni zwiedzać kraj poruszając się tylko po czterech przygotowanych trasach. Ośrodkami turystycznymi są: Phenian, Mangiende, Wonsan i Kesong.

Korea Północna

Korea Północna zabytki

Korea Północna


Reklama

Witamy w e-STRUNA.pl sklep muzyczny w którym znajdziesz wszystko! kup Nagłośnienie, oświetlenie, instrumenty muzyczne oraz akcesoria muzyczne.

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284