Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26
Kolumbia
Kolumbia
Kolumbia to państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym i Morzem Karaibskim. Zajmuje 1138,9 tys. km kwadratowych powierzchni. Stolicą kraju jest Bogota.
Kolumbijskie wybrzeże Oceanu Spokojnego ciągnie się na długości 1600 km od przylądka Marzo na północy do Monglares na południu. Na północ od przylądka Corrientes jest wysokie z pięknymi klifami, a na południe niskie, porośnięte mangrowiami. Na wybrzeżu rozwinęły się dwa duże porty: Buenaventura i Tumaco. Kolumbijskie wybrzeże Morza Karaibskiego ma taką samą długość, ale jest płaskie i piaszczyste. Ulokowały się tu liczne porty morskie m.in. Cartagena, Santa Maria, Barbacoas, Cispata, Colombia.
W zachodniej części kraju rozciąga się łańcuch górski Andów, we wschodniej natomiast strefa nizin zwanych Llanos. Andy zajmują około 20% powierzchni kraju i składają się z trzech pasm: Kordyliery Zachodniej, Kordyliery Środkowej i Kordyliery Wschodniej. Kordyliera Środkowa jest najwyższym pasmem górski Kolumbii z najwyższym szczytem - wygasłym wulkanem Huila o wysokości 5750 m n.p.m. oraz czynnymi wulkanami Tolima i Ruiz. Tereny równinne zajmują 80% powierzchni kraju i należą do dwóch regionów: Niziny Orinoko i Niziny Amazonki.
Terytorium Kolumbii leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego i podrównikowego z wyraźną sezonowością opadów. Największe roczne sumy opadów (8000 mm) występują na wybrzeżu Pacyfiku. Najbardziej suchym obszarem Kolumbii jest półwysep Guajira. Sieć rzeczna jest dobrze rozwinięta. Najdłuższą rzeką kraju jest rzeka Mgdalena uchodząca do Morza Karaibskiego. Na obszarze Kolumbii w dolinach rzek lub kotlinach górskich występuje wiele jezior.
Prawie połowę powierzchni kraju zajmują lasy. W strefie równikowej są to wilgotne, wiecznie zielone lasy równikowe (selva nizinna, subandyjska i andyjska). W górach występują wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe, a w wyższych partiach lasy mieszane. W lesie andyjskim obecne są paprocie drzewiaste, a na gałęziach drzew orchidee. Wysokogórską strefę roślinną cechują niskie drzewa, liczne krzewy, bambusy, natomiast paramo (teren od 3900- 4700 m n.p.m.) tworzą trawy i porosty). Dorzecze Orinoko porośnięte jest sawanną i lasami galeriowymi.
W Kolumbii żyją pumy, jaguary, oceloty, tapiry, wiele gatunków małp, pancerniki, leniwce, mrówkojady, wiele gatunków gadów, płazów i ptaków ( m.in. kolibry, wiele gatunków papug). W rzekach Amazonii występują piranie i kajmany.
Przed okresem kolonizacji obszar współczesnej Kolumbii zamieszkiwali Indianie, na zachodzie plemiona Czibcza, a na wschodzie Araukanie. W 1499r. do półwyspu Guajira dopłynął Alonso de Ojeda, a w XVI w. rozpoczęła się hiszpańska kolonizacja tych ziem. W 1538 r. założono obecną stolicę Kolumbii - Santa Fe de Bogota. Od 1543 r. Kolumbia wchodziła w skład Generalnej Kapitanii Nowej Grenady, początkowo podporządkowana wicekrólestwu Peru, a od 1717 r. stanowiąca samodzielne wicekrólestwo. Na początku XIX w. w wyniku walki narodowowyzwoleńczej, którą przewodził S. Bolivar powstała Republika Wielkiej Kolumbii. Po jej rozpadzie wskutek secesji Wenezueli i Ekwadoru Kolumbia stała się w 1830r. samodzielnym państwem.
Większość mieszkańców Kolumbii to Metysi, ludność pochodzenia europejskiego i Mulaci. Indianie stanowią mniejszość i dzielą się na około 400 plemion. Większość ludności (powyżej 70% ogółu ludności kraju) żyje w miastach. Głównymi miastami kraju są: Bogota (stolica), Medelin, Cali, Barranquilla, Cartagena, Cucuta, Pereira, Ibague, Manizales i Pasto.
W komunikacji kraju istotną rolę odgrywa transport drogowy (116 tys. km dróg) i transport lotniczy (ponad 670 lotnisk). Do największych międzynarodowych lotnisk należą El Dorado koło Bogoty i Jose Maria Cordoba koło Medellin.
W Kolumbii znajdują się 23 parki narodowe, wśród których najsłynniejsze to: Park Narodowy Sierra Nevada de Cocuy, Park Narodowy Purace i Park Narodowy los Nevados.
W najstarszych miastach Kolumbii zachowało się wiele ciekawych zabytków m.in. mury obronne z zamkiem San Filipe, domy kolonialne, pałac Inquisicion z połowy XVIII w, kościoły, klasztory w Cartagenie, XVI-XVIII –wieczne fortyfikacje w Santa Marta.
W regionie turystycznym wybrzeża Morza Karaibskiego znajdują się m.in. najnowocześniejsze kąpielisko El Rodadero, ośrodek turystyczny Santa Marta z piękną plażą, Cartagena w której odbywają się liczne festiwale, kongresy i przybrzeżne wyspy. Atrakcją tego regionu są parki narodowe Tairona i Salamanca. W parku Tairona zachowały się ruiny Pueblito, stanowiące centrum dawnej kultury Indian Tairona. W parku Salamanca żyją kajmany, krokodyle i różne gatunki ryb.
W regionie andyjskim do najciekawszych miast należy stolica Kolumbii Bogota oraz miasta Tenjo, Chia, Tunja i Duitama o kolonialnej architekturze. Atrakcją tego regionu jest park archeologiczny w pobliżu miejscowości San Augustin z kamiennymi figurami.
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284