Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Kirgistan

Kirgistan

Kirgistan to państwo położone w Azji Środkowej. Zajmuje 198,5 tys. km2 powierzchni. Stolicą państwa jest Biszkek.

W rzeźbie terenu Kirgistanu dominują góry, a ponad 30% obszaru leży powyżej 3000 m. n.p.m. Prawie całe terytorium kraju zajmują łańcuchy górskie Tien-szanu. Najwyższym szczytem kraju jest Pik Pobiedy (Tomur Feng –7439 m n.p.m.). Kraj położony jest w strefie aktywnej sejsmicznie.

W Kirgistanie występuje klimat umiarkowany kontynentalny ciepły i suchy o cechach górskich. Wysokie partie gór są pokryte lodowcami. Największymi rzekami kraju są: Naryn, Tałas, Czu i Tarym. Największym jeziorem jest Issyk-Kul. Świat roślinny cechuje piętrowość. U północnego podnóża Tien-szanu występują pustynie i półpustynie. Kotliny i niżej położone partie gór zajmuje trawiasto-krzewiasty step, wyżej rosną lasy liściaste, a następnie świerkowe i świerkowo-jodłowe. W najwyższych partiach górskich znajdują się wysokogórskie łąki a ponad nimi wieczne śniegi. Świat zwierząt reprezentują niedźwiedzie brunatne, jelenie, wilki, koziorożce, irbisy, orły, kuropatwy górskie, węże i jaszczurki.

W starożytności obszar współczesnego Kirgistanu zamieszkiwały koczownicze plemiona wchodzące w skład kilku państw. W okresie VI-VIII w. był częścią chanatu tureckiego, a następnie karłuckiego. W X –XII w. terytorium obecnego Kirgistanu znajdowało się pod władzą krzewiących islam Karachanidów. W XIII w. zostało podbite przez Mongołów. Około XIII w. na ziemie te przybyli Kimacy, przodkowie dzisiejszych Kirgizów, którzy przekazali miejscowej ludności swój język oraz obyczaje. Od XIV do XVI w. Kirgistan był państwem samodzielnym. W XVII-XVIII w. został opanowany przez Dżungarów, w XIX w. stał się częścią chanatu kokandzkiego, a po jego podboju został wcielony do Imperium Rosyjskiego. W 1917 r. stał się częścią Turkiestańskiej Autonomicznej SRR, w 1924r. Okręgiem Autonomicznym, w 1926r. Kirgiską Autonomiczną SRR, a w 1936r. republiką związkową. Po upadku ZSRR w 1991r. Kirgistan stał się niezależnym państwem.

Kraj zamieszkuje wiele narodowości. Najliczniejszą grupę etniczną stanowią kirgiscy muzułmanie. Drugą co do wielkości grupą są Rosjanie. Ponadto żyją tu Uzbecy, Ukraińcy, Tatarzy, Kazachowie, Tadżykowie, Azerowie, Ujgurzy, Niemcy i Polacy. W miastach mieszka 40% ludności. Głównym miastami kraju są: Biszkek, Osz, Dżałał Abad, Tokmak i Przewalsk. Koczownicza ludność kirgiska zmuszona do prowadzenia osiadłego trybu życia zasiedla wsie położone w dolinach rzecznych i kotlinach śródgórskich. Wsie zamieszkałe przez Rosjan dominują w północnej części kraju, natomiast Uzbeckie występują na południu kraju.

W Kirgistanie funkcjonuje transport kolejowy i drogowy. Międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w Biszkeku i Osz. Główna magistrala kolejowa prowadzi od granicy z Kazachstanem przez Biszkek do Issyk-kul.

Atrakcją turystyczną kraju są wspaniałe wysokogórskie krajobrazy Tien-szanu, Park Narodowy Ała Arcza, zabytki kultury kirgiskiej i ładnie położone jezioro Issyk-kul.

Kirgistan kraj

Kirgistan wczasy

Kirgistan Zabytki




Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284