Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Kamerun

Kamerun

Kamerun to państwo afrykańskie położone w środkowej części Afryki nad Zatoką Gwinejską. Powierzchnia Kamerunu wynosi 475,4 tys. km kwadratowych. Stolicą państwa jest Jaunde.

Ukształtowanie powierzchni kraju jest zróżnicowane. W południowo-zachodniej części rozciąga się nizina nadbrzeżna, nad którą dominuje izolowany masyw pochodzenia wulkanicznego – Kamerun wznoszący się do 4070 m n.p.m. (Mont Kamerun jest wulkanem aktywnym). Większość terenu południowego Kamerunu zajmuje Płaskowyż Centralny (600-900 m n.p.m.), który na południowym wschodzie obniża się do Kotliny Konga, a na północy przechodzi w Masyw Adamawa. Dalej na północy terytorium kraju przecina dolina rzeki Benue. Od niecki jeziora Czad odgraniczają skalisty masyw Mandara i równina Diamare. Klimat podobnie jak powierzchnia jest zróżnicowany przestrzennie. Na południu kraju występuje klimat równikowy wilgotny o intensywnych opadach i wysokich temperaturach. W centrum kraju panuje klimat podrównikowy wilgotny, a na północy suchy klimat zwrotnikowy kontynentalny. Szata roślinna obejmuje namorzynowe lasy wybrzeża atlantyckiego, wilgotne lasy równikowe na południu kraju, lasy galeriowe i sawannę w centrum oraz suchy step na północy. W lasach na południu kraju żyją szympansy i goryle. Na północy dominują zwierzęta sawanny: antylopy, żyrafy, hieny, szakale, słonie, lwy, pantery. W rzekach żyją krokodyle i hipopotamy.

Na obszarze dzisiejszego Kamerunu na początku I tysiąclecia naszej ery powstała w północnym Kamerunie kultura Sao. Od XIII w. północne tereny znalazły się pod panowaniem państw należących do cywilizacji islamu, a po podbojach przez Fulanów na początku XIX w. stały się prowincją sułtanatu Sokoto. W południowej części kraju ukształtowały się organizmy państwowe – Bamum, Bamileke, których rozwój został przerwany w XIXw. Gdy Kamerun stał się protektoratem niemieckim. Podczas I wojny światowej tereny Kamerunu zajęły Francja i Wielka Brytania i w 1922 r. zostały one podzielone między Francję i Wielką Brytanię jako terytoria mandatowe Ligi Narodów. W 1960r. przyznano niepodległość „francuskiemu” Kamerunowi. W rok później do Kamerunu przyłączyła się południowa część Kamerunu Zachodniego – „brytyjskiego”. Proces jednoczenia kraju zakończono w 1972r.

Kamerun zamieszkuje 200 grup etnicznych reprezentujących prawie wszystkie rodziny językowe Afryki. Południe kraju zamieszkują głównie ludy Bantu i żyją tu także Pigmeje. W Kamerunie Zachodnim żyją ludy bantuidalne, a w centrum kraju ludy Czmba i Mbum. Północ kraju jest zamieszkana przez muzułmańskich Fulanów, plemiona Kirdi i Arabów Szoa.

Głównymi miastami Kamerunu są: Douala (główny port morski i lotniczy), Jaunde (stolica), Garoua, Maroua, Nigongsamba (port lotniczy i rzeczny), Bafossam i Kumba.

Pod względem przyrodniczym i kulturowym Kamerun jest jednym z najbardziej interesujących krajów Afryki. Posiada plaże, wysokie i rozległe góry, osobliwe jeziora, liczne parki narodowe i ciekawe ośrodki rzemiosła i sztuki Czarnej Afryki (Jaunde, Fumban). Kamerun słynie z oryginalnych wyrobów skórzanych. Atrakcją turystyczną jest spotkanie z Pigmejami i ludami Kirdi żyjącymi według tradycyjnych wzorów.

Kamerun

Kamerun Zabytki

Kamerun Wczasy
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284