Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Kambodża

Kambodża

Kambodża to państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej na Półwyspie Indochińskim nad Zatoką Tajlandzką. Zajmuje 181,0 tys. km2 powierzchni. Stolicą państwa jest Phnom Penh.

Kraj jest nizinny. Prawie 75% jego obszaru zajmuje aluwialna równina położona w dorzeczu Mekongu. Nizinę Mekongu od południowego zachodu otaczają Góry Kardamonowe z najwyższym szczytem kraju Aural (1813 m. n.p.m.) oraz Góry Słoniowe, od północy Góry Dangrek, a od wschodu Płaskowyż Centralny.

W Kambodży klimat jest zwrotnikowy monsunowy, bardzo ciepły o dwóch porach roku, porze suchej i deszczowej. Sieć rzeczna jest gęsta. Główną rzeką kraju jest Mekong. Największym jeziorem jest Tonle Sap. Lasy zajmują ponad 60% powierzchni kraju. W południowej części kraju rosną wilgotne lasy równikowe, w północnej części lasy monsunowe zrzucające liście w porze suchej, a na wybrzeżu lasy namorzynowe. W lasach występują drzewa tekowe, kamforowe, palmy cukrowe i damarzyki. Centrum kraju zajmują sawanny. Faunę reprezentują małpy, słonie, antylopy, tapiry, tygrysy, lamparty, pytony, różne gatunki ptaków brodzących i kuraków.

Obszar współczesnej Kambodży zamieszkiwali od najdawniejszych czasów Khmerowie. W I w. n.e. powstało tu pierwsze państwo Funan, które w VI w. podbiło sąsiednie państwo Czunla. Oba państwa znajdowały się pod wpływami kultury indyjskiej. W IX w. Khmerowie założyli zjednoczone królestwo ze stolicą w Angkor. Państwo to w okresie swojego rozkwitu zajmowało obszar współczesnego Laosu, Malezji, Myanmaru, Tajlandii i Wietnamu. Na początku XV w. Tajowie zajęli Angkor, a stolicę przeniesiono do Phnom Penh. Pierwsi Europejczycy rozpoczęli penetrację tych ziem w XVI w. W drugiej połowie XIXw. kraj stał się protektoratem, a następnie kolonią francuską włączoną wraz z Laosem i Wietnamem do Indochin Francuskich. W1953 r. Kambodża uzyskała niepodległość potwierdzoną w 1954 r. przez konferencję genewską. Kraj niszczyła długoletnia wojna domowa. W latach 1975-1979 krajem rządzili Czerwoni Khmerzy pod wodzą Pol Pota. Od 1993r. Kambodża jest monarchią parlamentarną.

Większość ludności Kambodży stanowią potomkowie Khmerów, którzy przybyli na te ziemie 2 tys. lat p.n.e. Do liczniejszych mniejszości należą Chińczycy, Czamowie, Wietnamczycy, Tajowie i Laotańczycy. Główne miasta kraju to: Phnom Penh, Battambang, Kompong Cham, Pursat, Kompong Chhang. Większa część ludności żyje w niewielkich rozproszonych wsiach. W transporcie ważną rolę odgrywa żegluga śródlądowa. Transport kolejowy i drogowy jest odbudowywany po zniszczeniach wojennych. Główny port morski znajduje się w Kampong Saom, a port lotniczy w Phnom Penh.

Turystyka jest słabo rozwinięta. Wiele zabytków kraju zostało zniszczone podczas działań wojennych. Cenniejsze zabytki cywilizacji Khmerów zachowały się w Angkor. W górach Dangrek znajduje się zabytkowy zespół świątyń, a w stolicy kraju Phnom Penh pagoda z XV w. i pałac królewski. Zabytki sztuki Khmerów są zgromadzone oraz zbiory etnograficzne są zgromadzone w Muzeum Narodowym w stolicy.

Kambodża

Kambodża zabytki

Kambodża wczasy
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284