Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Jemen

Jemen

Jemen to państwo położone w południowo-zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim nad Morzem Czerwonym, Zatoką Adeńską i Morzem Arabskim. Zajmuje 528 tys. km2 powierzchni. Stolicą państwa jest Sana. Jemen jest republiką powstałą poprzez połączenie w 1990r. Jemeńskiej Republiki Arabskiej ( Jemen Północny) i Ludowo-Demokratycznej Republiki Jemenu (Jemen Południowy).

W ukształtowaniu terenu przeważają góry i wyżyny. Na zachodzie kraju, wzdłuż Morza Czerwonego rozciąga się nizina nadbrzeżna. Na wschód od niej wznoszą się masywy górskie z najwyższym szczytem kraju Dżabal an Nabi Szuajb (3760 m n.p.m.). Północne i północno-wschodnie tereny zajmuje płaskowyż będący częścią pustyni Ae Rub al. Chali. W południowej części kraju wznosi się masyw Khaur, a na wschodzie znajduje się płaskowyż Hadramaut.

Kraj leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego i skrajnie suchego. W Jemenie brak jest cieków stałych. Obszary wyżynne i górzyste porozcinane są suchymi dolinami, które w okresie deszczów wypełniają się wodą. Występuje roślinność pustynna i półpustynna, na wyżynach stepowa, a w górach formacje krzewiaste i lasy. Świat zwierząt reprezentują: gazela arabska, oryks arabski, gepard, różne gatunki gadów.

Dzieje Jemenu Północnego i Południowego są odmienne. W starożytności Jemen Południowy tworzyły państwa plemienne, rozwijające się dzięki wymianie handlowej z Dalekim Wschodem, Indiami, Afryką. W 24 r. p.n.e. Rzymianie zdobyli Aden, najważniejszy port na szlaku handlowym. W IV w. Aden zdobyli Persowie, a w VII w. Arabowie, którzy opanowali także południowe wybrzeże. W XVI w. ziemie te zajęli Turcy, a w pierwszej połowie XIX w. Brytyjczycy. W 1969 r. proklamowano niepodległość Ludowej Republiki Jemenu Południowego, która rok później przyjęła nową konstytucję i zmieniła nazwę na Ludowo-Demokratyczną Republikę Jemenu.

W starożytności Jemen Północny tworzyły państwa Main (XII-VII w p.n.e.) i Saba (X/XI w. do II w. p.n.e.). W II w. p.n.e. tereny te znalazły się we władaniu Himjarytów, a w 525 r. n.e. zostały podbite przez Etiopczyków. W VII w. obszar ten został przyłączony do kalifatu arabskiego. Od XVI w. wchodził w skład imperium osmańskiego. Po I wojnie światowej powstaje Królestwo Jemenu. W 1962 r. obalono monarchię i proklamowano Jemeńską Republikę Arabską.

Ludność Jemenu to głównie Arabowie (97,5%). W miastach mieszka zaledwie 33% ogółu ludności. Sieć komunikacyjna jest słabo rozwinięta. Brak jest linii kolejowych. Dominuje transport juczny. Główne porty morskie to Al.-Hudajda i Aden. Lotniska międzynarodowe znajdują się w Sanie i Adenie.

Jemen kraj

Jemen zabytki

Jemen wczasy
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284