Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Jamajka

Jamajka

Jamajka to państwo wyspiarskie w Ameryce Środkowej, w Indiach Zachodnich ma Morzu Karaibskim. W skład państwa wchodzi wyspa Jamajka, trzecia pod względem wielkości wyspa w archipelagu Wielkie Antyle i niewielkie wyspy Pedro Cays i Morant Cays. Powierzchnia kraju wynosi 11,0 tys. km kwadratowych. Stolicą Jamajki jest Kingston.

Większość powierzchni kraju zajmuje wapienny płaskowyż z rozwiniętymi zjawiskami krasowymi, przecięty z zachodu na wschód górami fałdowymi. Na wschodzie wznoszą się Błękitne Góry, najwyższe pasmo osiągające 2256 m n.p.m. Wzdłuż wybrzeży ciągną się niziny.

Jamajka ma klimat równikowy wilgotny o wyrównanej temperaturze w ciągu roku i sezonowych deszczach. Najwięcej opadów otrzymują stoki Gór Błękitnych. Gęstą sieć rzeczną tworzą krótkie i bystre rzeki. Tereny o dużych opadach porasta las równikowy wiecznie zielony, a o mniejszych opadach roślinność sawannowa. W dolinach rzecznych rosną lasy galeriowe, a na wybrzeżu namorzynowe. Faunę reprezentują krokodyle, węże, jaszczurki i liczne gatunki ptaków.

Wyspy odkryte zostały w roku 1494 przez Krzysztofa Kolumba i do 1655r. były kolonią hiszpańską. Po 1655r. wyspy zajęli Brytyjczycy, a w 1866 r. Jamajka stała się formalnie kolonią brytyjską. Niepodległość uzyskała w 1962 roku.

Pierwotna ludność Jamajki Indianie Arawakowie zostali wyniszczeni przez kolonizatorów. Obecnych mieszkańców kraju w większości stanowią potomkowie niewolników z Afryki.

Jamajka jest krajem atrakcyjnym turystycznie. Posiada piaszczyste plaże, ciemnoniebieskie laguny, wody mineralne, ciekawe formy krasowe (liczne jaskinie, nagie skały na powierzchni tzw. kras kopiasty) i interesujący folklor.

Jamajka

Jamajka zabytki

Jamajka wczasy
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284