Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Surtsey

Surtsey

Surtsey to wyspa wulkaniczna u południowych wybrzeży Islandii. Powstała na skutek podmorskiej erupcji wulkanicznej, która rozpoczęła się na głębokości 130 metrów i wyłoniła się na powierzchnię 14 listopada 1963 roku.

Nowa wyspa została nazwana imieniem boga ognia Surtra z mitologii nordyckiej. W czasie jej tworzenia była obiektem intensywnych badań wulkanologów.

Wyspa Surtsey jest objęta ochroną w formie rezerwatu przyrody. Niewielu naukowców ma zezwolenie na lądowanie na wyspie.

Pierwszymi zaobserwowanymi organizmami na wyspie były mchy i porosty, pokrywające obecne większość wyspy. W ciągu 20 lat życia wyspy zaobserwowano pojawienie się 20 gatunków roślin.

Na wyspie osiedliły się także ptaki, pierwsze gniazda ptasie pojawiły się na Surtsey trzy lata po ustaniu aktywności wulkanicznej. Pierwszymi gatunkami zaobserwowanymi na wyspie były petrele oraz ptaki z rodziny alkowatych.

Zaraz po uformowaniu się wyspy Surtsey wokół jej wybrzeży zaobserwowano ssaki z rodziny fokowatych. Obecnie około 70 z nich traktuje Surtsey jako swoje siedlisko.

W 2001 wyspa Surtsey została zgłoszona przez rząd Islandii do wpisania na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Wyspa Surtsey
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284