Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Irak

Irak

Irak jest krajem arabskim położonym w południowo-zachodniej Azji nad Zatoką Perską. Dostęp do morza ma niewielki, ograniczony do 58 km odcinka brzegu Zatoki Perskiej. Powierzchnia kraju wynosi 438,3 tys. km kwadratowych. Stolicą kraju jest Bagdad.

Na obszarze Iraku można wydzielić region gór i pogórzy, Mezopotamię i pustynie. Północ i północny zachód zajmują młode góry fałdowe – Góry Kurdystańskie i Zagros. Środkową część zajmuje Mezopotamia, która w części północnej jest wyżynna, a w południowej nizinna. Na zachodzie i południu kraju występują pustynie: kamienista, żwirowa i piaszczysta.

Irak znajduje się w strefie klimatów zwrotnikowych, tylko w Kurdystanie panuje klimat podzwrotnikowy górski. Większość obszaru Iraku ma suchy, kontynentalny klimat zwrotnikowy, przy czym południowo-zachodnia części kraju skrajnie suchy.

Irak należy do dorzecza Tygrysu i Eufratu. Rzeki te łączą się w odległości 190 km od ujścia do Zatoki Perskiej tworząc Szatt al – Arab. Sieć hydrograficzną uzupełniają lewobrzeżne dopływy Tygrysu i cieki okresowe. Oprócz naturalnych jezior są również sztuczne zbiorniki wodne.

Florę reprezentuje roślinność stepowa, w północnej i wschodniej części kraju głownie turzyce, a na południu i zachodzie kolczaste zarośla z tamaryszkiem i saksaułem. Doliny rzek porastają łęgi (wierzba, topola, akacja, eukaliptus) i gaje palmy daktylowej, a rozlewiska w dolinie Tygrysi i Eufratu zajmują trzcina i sitowie. Fauna jest uboga, przy czym bagna i jeziora są miejscem postoju wędrownych ptaków.

Mezopotamia była kolebką jednej z najstarszych cywilizacji świata. Już w IV tysiącleciu p.n.e. ziemie te zamieszkiwali Sumerowie. W II tysiącleciu p.n.e. w południowej części osiedlili się Babilończycy, a później w północnej Asyryjczycy. W 612 r. p.n.e. Babilończycy zjednoczyli Mezopotamię, a po kilkudziesięciu latach w 538 r. p.n.e. ulegli Persom, których ziemie podbił Aleksander Wielki. Następnie Mezopotamia weszła w skład hellenistycznego królestwa Seleucydów, a po jego upadku stała się przedmiotem rywalizacji między Rzymianami a Persami. W pierwszej połowie VII w. n.e. teren ten opanowali Arabowie i stał się on z czasem centrum gospodarczo-kulturalnym świata muzułmańskiego. W połowie XIII w. ziemie te najechali Mongołowie, a w XVI w. Turcy i w skład imperium osmańskiego wchodziły do I wojny światowej. W latach 1920-32 obszar ten był brytyjskim terytorium mandatowym z ramienia Ligi Narodów. W 1921 r. Brytyjczycy proklamowali Królestwo Iraku, a w 1932 r. Irak stał się państwem niepodległym. W 1958r. w wyniku przewrotu wojskowego obalono monarchię i proklamowano republikę.

Ludność kraju jest zróżnicowana etnicznie. Największą grupę stanowią Arabowie, a najliczniejszą mniejszość Kurdowie. Na południu Iraku, na bagnach i rozlewiskach zamieszkują Madanowie, potomkowie starożytnych Sumerów, którzy żyją na tratwach lub sztucznych wyspach.

Głównymi miastami Iraku są: Bagdad, Al. Basra, Mosul, Kirkuk, Irbil, As-Sulajmanija, An- Nadżaf, Karbala.

Reklama

Sprzęt medyczny dla szpitali i nie tylko. kolumna chirurgiczna Zadzwoń do nas i umów się na rozmowę.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi promocjami i wyprzedażami eko kosmetyki . Cenimy jakość produktów.

Szukasz dobrego chirurga? Dobrze trafiłeś zobacz . U nas lista polecanych chirurgów.


Irak Zabytki

Irak Wczasy
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284