Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Indonezja

Indonezja

Indonezja to państwo wyspiarskie położone w Południowo-Wschodniej Azji nad Morzem Południowochińskim, Morzem Jawajskim i Oceanem Indyjskim. Archipelag składa się z 13677 wysp, a największe z nic to Sumatra, Borneo, Jawa, Celebes oraz część Nowej Gwinei (Irian Zachodni). Powierzchnia państwa wynosi 1919,4 tys. km2. Stolicą kraju jest Dżakart.

Kraj jest górzysty. Występują tu dwa systemy gór fałdowych (sundajski i pacyficzny) charakteryzujące się dużą aktywnością wulkaniczną i sejsmiczną. Znajduje się tam 330 wulkanów w tym 130 czynnych. W środkowej części Nowej Gwinei ciągnie się pasmo Gór Centralnych z najwyższym szczytem Indonezji Puncak Jaya (5029 m. n.p.m.). Większe tereny nizinne, często zabagnione występują w północnej i zachodniej części Sumatry, w północnym Borneo i północnej Jawie.

Indonezja posiada klimat równikowy ze średnią temperaturą 25-27 stopni C. W zachodniej części archipelagu opady są regularne, krótkotrwałe, ale o gwałtownym przebiegu. W części wschodniej zaznacza się pora sucha występująca w lipcu i sierpniu. Rzeki na wyspach są krótkie, zasobne w wodę. Główne rzeki to: Kapuas na Borneo, Kamparkan na Sumatrze, Salo na Jawie i Memboramo w Irianie Zachodnim. Wiecznie zielone lasy równikowe pokrywają ponad 80% powierzchni na Borneo, Sumatrze i Irianie Zachodnim. W części wschodniej archipelagu występują lasy zrzucające liście w porze suchej. Na wybrzeżach rosną lasy namorzynowe. W wysokich górach pojawiają się trawiaste sawanny, a powyżej 2000 m. n.p.m. karłowate lasy przechodzą w łąki wysokogórskie. Na wyspach Indonezji rośnie 10% wszystkich znanych na świecie gatunków roślin i żyje tu 12% gatunków ssaków, 16% gatunków gadów i płazów i 17% gatunków ptaków. Duża jest tu liczba endemitów (170 gatunków drzew, 200 gatunków ssaków, 430 gatunków ptaków).

Archipelag był zamieszkały już w trzecim tysiącleciu p.n.e. W VI w. n.e. powstały pierwsze państwa na Sumatrze i Jawie. W XII w. przybyli tu Arabowie i wprowadzili islam. W XVI w. pojawili się tu europejscy kupcy. W 1521 r. dotarła tu wyprawa Fryderyka Magellana. Wyspy podporządkowali sobie stopniowo Holendrzy działający w ramach Kompanii Wschodnioindyjskiej. Na przełomie XIX i XX w. obszary zostały skolonizowane całkowicie przez Holendrów z wyjątkiem Timoru Wschodniego należącego do Portugalczyków. W czasie II wojny światowej wyspy zajęli Japończycy. Kraj uzyskał niepodległość w1949 r. W 1963r. Indonezja przejęła kontrolę nad Irianem Zachodnim, a w 1975r. opanowała Timor Wschodni.

W składzie etnicznym ludności dominują Jawajczycy (47%), a do większych grup należą Sundajczycy (13%) i Manduryjczycy (6%). Mimo istnienia tutaj 300 grup etnicznych obecnie mówi się o jednym narodzie indonezyjskim posługującym się językiem babasa indonesia utworzonym na bazie języka malajskiego. Około 60% ludności zamieszkuje Jawę, a 21% Sumatrę. Największymi miastami są: Dżakarta, Surabaya, Bandung i Medan.

Indonezja

Indonezja zabytki

Indonezja wczasy
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284