Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Honduras

Honduras

Honduras to państwo w Ameryce Środkowej położone nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Zajmuje 112,1 tys. km2 powierzchni. Stolicą państwa jest Tegucigalpa. Do Hondurasu należą wyspy Bahia, z największą wyspą Roatan.
Kraj jest górzysto-wyżynny. Góry Kordyliery zajmują 80% jego powierzchni. Najwyższym szczytem jest Las Minas (2865 m n.p.m.). Niziny występują nad Morzem Karaibskim i nad Zatoką Fonseca. W północnej i wschodniej części kraju panuje klimat równikowy wilgotny, a na południu podrównikowy wilgotny. Sieć hydrograficzna jest dobrze rozwinięta. Główną rzeką jest Ulua. Na terenach nizinnych rosną wiecznie zielone lasy równikowe, na terenach wyżej położonych lasy okresowo zrzucające liście i roślinność sawannowa, a na wybrzeżach zarośla namorzynowe. Faunę reprezentują pekari, puma i jaguar.
Obszar współczesnego Hondurasu był centrum cywilizacji Majów. Został odkryty przez Krzysztofa Kolumba w 1502r., podbity przez Hiszpanów i włączony do wicekrólestwa Nowej Hiszpanii (1535r.). W 1821r. uzyskał niepodległość.
Honduras zamieszkują Metysi (90% ludności). Niewielki odsetek stanowią Indianie, Murzyni i Europejczycy. Główne miasta kraju to: Tegucigalpa, San Pedro Sula, El Progreso i La Ceiba. Sieć komunikacyjną tworzą drogi kołowe wraz z Drogą Panamerykańską, linie kolejowe, międzynarodowe porty lotnicze w Tegucigalpie, w San Pedro Sula i La Ceiba oraz porty morskie: Ampala, La Ceiba, Tela i Puerto Cortes.
Walorami turystycznymi kraju są piaszczyste plaże i czyste wody na wybrzeżu morza Karaibskiego, Copan (ruiny centrum cywilizacji Majów), stolica Tegucigalpa i wyspy Bahia.

Honduras

Honduras wczasy

Honduras wczasy

Honduras zabytki
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284