Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Hiszpania

Hiszpania

Hiszpania to kraj w Europie Południowo-Zachodniej położony na Półwyspie Iberyjskim (Pirenejskim), między Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Zajmuje powierzchnię 506,0 tys. km kwadratowych. Obejmuje ¾ Półwyspu Iberyjskiego, Wyspy Baleary i Wyspy Kanaryjskie oraz dwie enklawy na terytorium Maroka (Ceuta i Melilla). Stolicą kraju jest Madryt.

Północno-zachodnie wybrzeża Hiszpanii są silnie rozczłonkowane przez głębokie zatoki (wybrzeża riasowe), a pozostałe są wyrównane i odznaczają się wysokimi walorami krajobrazowymi i klimatycznymi (Costa del Sol, Costa Brava). Wnętrze kraju zajmuje Meseta (zespół wyżyn i płaskowyżów o wysokości 600-800 m n.p.m.). Pasma Gór Kastylijskich dzielą Mesetę na Starą i Nową Kastylię. Mesetę od północy otaczają Góry Kantabryjskie, od północnego wschodu Góry Iberyjskie, a od południa góry Sierra Morena stanowiące podniesioną krawędź płaskowyżu. Na krańcach półwyspu ciągną się łańcuchy młodych gór trzeciorzędowych typu alpejskiego – na północo –wschodzie Pireneje (Pico de Aneto 3404 m n.p.m.), a na południu Góry Betyckie (Mulhacen 3478 m n.p.m.). Niziny leżą na zewnątrz gór otaczających Mesetę i związane są z dolinami dwóch największych rzek – Ebro (Kotlina Aragońska) i Gwadalkiwiru ( Nizina Andaluzyjska).

Klimat Hiszpanii jest bardzo zróżnicowany. W części północnej i północno-zachodniej kraju panuje klimat umiarkowany wilgotny, na Mesecie Północnej umiarkowany kontynentalny z niezbyt gorącymi latami, a na Mesecie Południowej z latami gorącymi. Nizina Andaluzyjska ma klimat ciepłu i półsuchy, a południowe wybrzeże śródziemnomorskie klimat suchy.

Rzeki w Hiszpanii cechują się silnym spadkiem, licznymi wodospadami i zwężeniami (głębokie jary). Najdłuższe z nich to: Tag, Ebro, Gwadalkiwir, Gwadiana i Duero.

W południowej i środkowej części kraju występuje roślinność śródziemnomorska: gaje wiecznie zielonych dębów szerokolistnych i korkowych oraz zarośla typu makii i garrigi, a w głębi kraju rosną krzewy i suche murawy, znaczne obszary zajmują pastwiska, gaje oliwne, winnice i sady. Na północy kraju przeważają lasy liściaste, w górach szpilkowe typu atlantyckiego i środkowoeuropejskiego.

Na terenie Hiszpanii znajduje się 10 parków narodowych, w tym 4 na Wyspach Kanaryjskich.

Obszar dzisiejszej Hiszpanii zamieszkany był już w czasach dolnego paleolitu (malowidła w jaskini Castillo w Altamirze należą do najstarszych zabytków archeologicznych w Europie). W czasach przedhistorycznych ludność nigrycka, która przybyła na półwysep prawdopodobnie z Afryki zmieszała się z ludami azjanickimi i Iberami, a następnie przesuwając się na północ z Celtami. W XI w. p.n.e. swoje kolonie (Gadir, Malaca) założyli Fenicjanie, a w schyłkowym okresie potęgi fenickiej na wschodnim wybrzeżu pojawili się Grecy zakładając kolonie Sagunto, Rhoda i Ampurias. W VI w. p.n.e. na półwysep przybyli Kartagińczycy. Zakładane przez nich osiedla miały znaczenie militarne. W I w. p.n.e. półwysep opanowali Rzymianie. Hiszpania stała się wówczas jedną z najważniejszych prowincji imperium rzymskiego. W okresie wędrówek ludów, na początku V w. n.e. plemiona Alanów, Swebów, Wandalów i Wizygotów przekroczyły Pireneje i zajęły znaczną część półwyspu. Nastąpił trzystuletni okres germański, podczas którego powstało chrześcijańskie państwo Wizygotów ze stolicą w Toledo. W 712 r. Arabowie przekroczyli Cieśninę Gibraltarską i w bitwie pod Guadalete pokonali wojska króla Wizygotów, Roderyka. W ciągu kilku lat prawie cały półwysep znalazł się pod panowaniem arabskim. Muzułmańskie państwo AL- Andulas w 756r. zostało niezależnym emiratem, a w 929 r. samodzielnym kalifatem. Rekonkwista chrześcijańska, która rozpoczęła się na Półwyspie Iberyjskim w VIII w. doprowadziła w X w. do powstania na północy półwyspu kilku niezależnych królestw chrześcijańskich. W XIII w. istniały już dwa mocne państwa chrześcijańskie: Kastylia połączona z Asturią i Leonem oraz Aragonia z hrabstwem Barcelony i częścią Nawarry. W 1469 r. małżeństwo Izabeli Kastylijskiej z Ferdynandem Aragońskim zjednoczyło unią personalną te dwa królestwa. Ostatni z emiratów arabskich, emirat Grenady upadł w 1492r. Do szczytu potęgi państwo kastylijsko-aragońskie doszło za panowania Karola V i Filipa II z dynastii Habsburgów. W kilkanaście lat po wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492r.) powstało olbrzymie imperium obejmujące prawie całą Amerykę Południową i Środkową oraz inne terytoria. Większość swoich kolonii utraciła Hiszpania na początku XIX w.

Na obszarze Hiszpanii można wyróżnić następujące regiony i ośrodki turystyczne: Region Północno-Zachodni (Santiago de Compostela, Leon, Burgos), Region Północno-Wschodni ( Saragossa, Lloret de Mar, Barcelona), Region Wschodni (Walencja, Elche), Region Centralny ( Madryt, Toledo, Avila, Segovia, Valladolid), Region Zachodni (Salamanka, Zamora), Region Południowy (Kordowa, Sewilla, Ronda, Grenada).

Reklama

Profesjonalna aranżacja wnętrz lublin to nasza oferta, nie wieżycie? zobaczcie ją sami.

Oferowane przez nich blaty kamienne lublin to blaty najwyższej jakości.


Hiszpania

Hiszpania zabytki

Hiszpania wczasy

Hiszpania kraj
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284