Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Haiti

Haiti

Haiti to państwo w Ameryce Środkowej. Zajmuje 75% powierzchni wyspy Haiti oraz przybrzeżne wyspy Gon,ve, Tortue, Vache w archipelagu Wielkich Antyli. Powierzchnia państwa wynosi 27750 km2. Stolicą Haiti jest Port-au-Prince.

Rzeźba terenu kraju jest wyżynna i górzysta. Przez kraj z północnego zachodu na południowy wschód biegną pasma górskie oddzielone równinami i dolinami. Najwyższym szczytem jest La Selle (2680 m. n.p.m.). Wzdłuż wybrzeży rozciągają się niziny. Linia brzegowa jest urozmaicona półwyspami i zatokami.

Na Haiti panuje klimat równikowy wilgotny. Główne rzeki to Artobonite i Les Trois Rivieres. Największe jeziora to Peligre i Seum,tre. Naturalną szatę roślinną stanowią wilgotny las równikowy, las zrzucający okresowo liście i sawanna.

Wyspę odkrył Krzysztof Kolumb i początkowo była ona posiadłością Hiszpanii. W XVII w. zachodnia część wyspy przeszła w posiadanie Francji, która sprowadziła tu niewolników murzyńskich. W 1791r. wybuchło na wyspie powstanie murzyńskie. W 1804r. Haiti proklamowało niepodległość. Było pierwszym niezależnym państwem w Ameryce Środkowej.

W przeważającej większości mieszkańcami Haiti są Murzyni (95% ogółu ludności). Kraj jest słabo zurbanizowany. Tylko 35% ludności mieszka w miastach. Główne miasta to: Port-au-Prince, Carrefour, Delmas, Cap-Haitien, Gonaives i Les Cayes. Sieć komunikacyjna kraju jest słabo rozwinięta. Kraj posiada wiele atrakcji turystycznych, ciekawe zabytki m.in. cytadela na wzgórzu Bonneta Eveque, fort Jacques, piaszczyste plaże i bogaty folklor murzyński.

Haiti

Haiti zabytki

Haiti wczasy

Haiti kraj
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284