Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Gujana

Gujana

Gujana to państwo w Ameryce Południowej położone nad Oceanem Atlantyckim. Zajmuje 215,0 tys. km2 powierzchni. Stolicą państwa jest Georgetown.

Południową i zachodnią część kraju zajmuje Wyżyna Gujańska, a na północy i wschodzie rozciąga się różnej szerokości nizina nadbrzeżna. Na granicy z Wenezuelą i Brazylią znajduje się masyw Roraima stanowiący najwyższe wzniesienie Gujany (2810 m n.p.m.

Klimat w Gujanie jest zróżnicowany, na Nizinie Gujańskiej panuje klimat równikowy wybitnie wilgotny o opadach 2000-3000 mm rocznie, a na pozostałym obszarze kraju podrównikowy wilgotny o średniej sumie rocznej opadów od 1200-1500 mm. Sieć rzeczna Gujany jest gęsta, a koryta rzek są poprzerywane wodospadami i bystrzami. Najdłuższą rzeką jest Essequibo z dopływami Cuyuni, Mazaruni i Pataro. W Gujanie rosną wilgotne lasy równikowe, sawanna drzewiasta, na terenach mniej wilgotnych lasy częściowo zrzucające liście, a na wybrzeżach namorzyny. Faunę reprezentuje bogaty świat owadów, wiele gatunków ptaków, pancerniki, kapibary, leniwce i jaguary.

Obszar Gujany przed przybyciem Europejczyków zamieszkiwali Indianie (Karaibowie i Arawakowie). Krzysztof Kolumb wybrzeże Gujany odkrył w 1499r. Gujanę skolonizowali dopiero pod koniec XVI w. Holendrzy, którzy założyli kolonie Essequibo, Berbice i Demerara. W XVII w. ziemie te zaczęli zasiedlać Francuzi i Anglicy. Pod koniec XVIII w. ziemie te opanowała Wielka Brytania. W 1814r. uzyskała zgodę Holandii na aneksję w zamian za część Gujany Holenderskiej (dzisiejszy Surinam). Do pracy na plantacjach sprowadzano murzyńskich niewolników. Po zniesieniu niewolnictwa (1834r.) Anglicy sprowadzali Portugalczyków i Maltańczyków, a następnie ludność azjatycką z Indii i Chin. W 1928r. Gujana Brytyjska uzyskała autonomię. Od 26.V.1966r. Gujana jest niepodległym państwem.

Ponad 50% mieszkańców Gujany stanowią Hindusi i Pakistańczycy, a 43% Kreolowie (Gujańczycy). Mniejszościami są Karaibowie, Arawakowie, Portugalczycy i Chińczycy. Tylko 37% ogółu ludności mieszka w miastach. Główne miasta to: Georgetown, Linden, New Amsterdam, Corriverton, Bartica i Fort Wellington.

W gospodarce Gujany dominuje rolnictwo i górnictwo. Głównym surowcem kraju są boksyty. Uprawia się tu ryż, trzcinę cukrową i palmę kokosową. Dobrze rozwija się w Gujanie turystyka. Turystyczną atrakcyjnością kraju są walory przyrodnicze, a przede wszystkim wodospad Kaieteur w dolinie rzeki Potaro uważany za jeden z najpiękniejszych wodospadów w Ameryce Południowej oraz masyw Roraima na granicy z Wenezuelą i Brazylią.

Sieć komunikacyjna kraju jest słabo rozwinięta. Transport kolejowy obsługuje głównie kopalnie boksytów, a drogi kołowe występują w północnej części Gujany. Większe znaczenie ma transport wodny morski i śródlądowy z portami Georgetown i New Amsterdam oraz krajowy i zagraniczny transport lotniczy. Największe lotnisko położone jest w odległóści 40 km na południe od Georgrtown.

Gujana zabytki

Gujana

Gujana wczasy




Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284