Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Gruzja

Gruzja

Gruzja to państwo położone w zachodniej części Azji na Zakaukaziu, nad Morzem Czarnym. Zajmuje 69,7 tys. km2 powierzchni. Stolicą kraju jest Tbilisi.

Jest krajem górzystym. Na północy Wielki Kaukaz tworzy trudną do przebycia barierę górską. Najwyższym szczytem jest góra Szchara (5068 m.n.p.m.). Mały Kaukaz jest niższy i wznosi się maksymalnie do 3322 m n.p.m. Wielki Kaukaz i Mały Kaukaz rozdziela równoleżnikowy pas obniżeń śródgórskich. Część zachodnią obniżenia zajmuje Nizina Kolchidzka, część wschodnią zajmują kotliny położone nad rzeką Kurą.

Klimat Gruzji jest podzwrotnikowy, mocno zróżnicowany ze wzglądu na urozmaiconą rzeźbę terenu. Główne rzeki to Kura uchodząca do Morza Kaspijskiego oraz Riani, Inguri i Kodori uchodzące do Morza Czarnego.

Obszar współczesnej Gruzji był zamieszkany 4 tys. lat p.n.e. W starożytności istniały tu dwa państwa: Kolchida i Iberia. Po opanowaniu ich przez Rzymian przyjęły chrześcijaństwo. W średniowieczu powstało na tych ziemiach kilka niezależnych księstw feudalnych, które w IX-XI w. zjednoczyły się pod władzą dynastii Bagratydów. W XIII w. najazdy Mongołów osłabiły Gruzję. W XV w. Gruzja rozpadła się na trzy królestwa: Kartlię, Kachetię i Imeretię oraz kilka oddzielnych księstw. W XVI-XVII w. o tereny Gruzji rywalizowała Turcja z Persją i miała miejsce islamizacja Lazyki (Kolchidy) i Abchazji. W XVIII w. tereny te znalazły się pod wpływami Rosji, a na początku XIX w. Rosja włączyła je do swego imperium. 26 V.1918r. Gruzja odzyskała na krótko niepodległość. W 1922r. jej terytorium zostało wcielone do Federacji Zakaukaskiej, a następnie do ZSRR. W 1936r. została radziecką republiką związkową. Od 9 kwietnia 1991r. jest niepodległym państwem. Odłączenia od Gruzji domaga się Abchazja położona na północnym zachodzie kraju.

Najliczniejszą grupę narodowościową w kraju stanowią Gruzini (70% ludności), ponadto w Gruzji żyją Ormianie, Rosjanie, Azerowie, Osetyjczycy, Grecy, Ukraińcy i Kurdowie. W miastach mieszka ponad 60% ogółu ludności. Największymi miastami są: Tbilisi, Kutaisi, Rustawi, Batumi i Suchumi.

Gruzja jest krajem bardzo atrakcyjnym turystycznie, posiada urozmaicony krajobraz wysokogórski, źródła wód mineralnych, ciepłe wybrzeże morskie i cenne zabytki kultury. Na wybrzeżu rozwinęły się kąpieliska: Gagra, Picumda i Kobuleti, w górach uzdrowiska: Borżomi, Szowi, i ośrodki sportów zimowych. Ciekawe zabytki kultury skupia Mccheta, dawna stolica Gruzji.

Gruzja ma dobrze rozwinięty transport drogowy, kolejowy i morski. Główne porty morskie to Batumi, Poti i Suchumi. W Tbilisi znajduje się lotnisko międzynarodowe.

Gruzja kraj

Gruzja zabytki

Gruzja wczasy

Gruzja zabytki
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284