Grenada

Grenada

Grenada jest państwem wyspiarskim położonym w archipelagu Małych Antyli. Obejmuje wyspę Grenada i część wysp należących do Grenadyn o łącznej powierzchni 344 km kwadratowych. Wyspa Grenada zbudowana jest ze skał wulkanicznych czwartorzędowych natomiast na wyspach wchodzących w skład Grenadyn występują skały wulkaniczne trzeciorzędowe i wapienie rafowe. Grenada jest wyspą górzystą, tylko na jej wybrzeżach znajdują się obszary nizinne z wieloma atrakcyjnymi plażami. Posiada klimat równikowy wilgotny. Roślinność wyspy stanowią podzwrotnikowe lasy wiecznie zielone. Świat zwierzęcy reprezentowany jest przez małpy, aguti, żółwie.

Wyspa Grenada odkryta została przez Krzysztofa Kolumba w 1498 r. i przez sto lat należała do hiszpańskiej korony. Następnie została zajęta przez Anglików, którzy w drugiej połowie XVII w. sprzedali wyspę francuskiemu gubernatorowi Martyniki. W 1783 r. na mocy porozumienia stała się kolonią brytyjską. W 1974r. uzyskała niepodległość. Stolicą kraju jest Saint George’s.

Pierwotni mieszkańcy wyspy Indianie Arawakowie i Karaibowie zostali wyniszczeni w wyniku kolonizacji. Współcześnie dominują Murzyni i Mulaci, niewielki odsetek ludności stanowią Hindusi oraz ludność biała. Ludność trudni się uprawą bananów, kakao, gałki muszkatołowej, pieprzu, imbiru, wanilii, rybołówstwem i świadczeniem usług turystycznych.

Grenada

Grenada Zabytki

Grenada Wczasy