Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Ghana

Ghana kraj

Ghana to państwo położone w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską. Zajmuje powierzchnię 238,5 tys. km kwadratowych. Nazwa kraju przyjęta w momencie uzyskania niepodległości w 1959 r. pochodzi od średniowiecznego państwa istniejącego w VIII-XI wieku w dorzeczu górnego biegu Nigru i Senegalu. W okresie kolonialnym obszar dzisiejszej Ghany nazywano Złotym Wybrzeżem.

Znaczną część terytorium Ghany zajmuje słabo pofalowana równina o średniej wysokości 150-300 m. n.p.m. przechodząca na południowy zachód w płaskowyże Aszanti i Kwahu, a na wschód w góry Akwapim i Togo. Na południu kraju rozciąga się nizina nadbrzeżna mająca do 100 km szerokości. W Ghanie występuje klimat podrównikowy o dwu porach deszczowych w południowej części kraju i o jednej porze deszczowej i jednej suchej w północnej części. Większość terytorium Ghany porasta sawanna z wysokimi trawami i skupiskami drzew. W dolinach rzecznych występują lasy galeriowe. Niziny nadbrzeżne w południowo-zachodniej części kraju i płaskowyż Aszanti porośnięte są wiecznie zielonym lasem równikowym. W rezerwatach i parkach narodowych w strefie lasu żyją małpy (szympansy), antylopy, krótkorogie bawoły, dzikie świnie, a w strefie sawanny małpy (pawiany), bawoły, hieny, szakale, hipopotamy, krokodyle, rzadziej lwy i słonie.

Ślady osadnictwa na obszarze Ghany pochodzą z paleolitu. Pierwsze organizmy państwowe powstały w XIII w. W 1417 roku przybyli do Zatoki Gwinejskiej Portugalczycy, a po nich Holendrzy, Anglicy, Szwedzi, Duńczycy. W połowie XIX w. Ghana dostała się pod panowanie brytyjskie. Jako pierwszy kraj Czarnej Afryki uniezależniła się od Wielkiej Brytanii i uzyskała niepodległość w 1957r.

Ludność Ghany stanowią Aszanti (52%), Mole-Dagbani, Ewe, Ga-Adangbe, Gurma i inni. Językiem urzędowym jest angielski, a w użyciu języki z rodziny nigro-kongijskiej. Stolicą kraju jest Akra. Ważnymi ośrodkami miejskimi są: Bawku, Winneba, Cape Coast, New Tafo, Prestea, Sekondi-Takoradi.

Kraj posiada wiele atrakcji turystycznych. Należą do nich piękne plaże nadmorskie z europejskimi fortami np. Elmina, Dixove, gdzie klimat jest mniej wilgotny aniżeli w Nigerii czy Wybrzeżu Kości Słoniowej. Ponadto przyroda i egzotyczne krajobrazy, tradycyjna kuchnia, bogaty folklor mieszkających tu ludów.

Reklama

Parapety kamienne Lublin. Najniższe ceny. parapety lublin Zapraszamy na naszą stronę. Zapoznaj się z pełną ofertą.

Najlpesza firma reklamowa w Lublinie. Wykonujemy gadżety reklamowe w rozsądnych cenach. reklama zewnętrzna lublin Przyjdź i zobacz naszą ofertę.

Chcesz mieć skuteczny i szybki transport, zobacz co on mogą dla ciebie zaoferować.


Ghana zabytki

Ghana zabytki

Ghana wczasy

Ghana wczasy
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284