Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26
Falklandy-Malwiny
Falklandy / Malwiny
Falklandy / Malwiny to archipelag położony w południowo-zachodniej części Oceanu Atlantyckiego w odległości 500 km od wybrzeża Argentyny. Archipelag obejmuje dwie większe wyspy i około 200 drobnych o łącznej powierzchni 12,2 tys. km2 powierzchni. Są na stałe zamieszkałe. Głównym ośrodkiem Falklandów jest Port Stanley położony na największej wyspie – Falklandzie Wschodnim.
Falklandy są kolonią brytyjską od 1892r. Konstytucja z roku 1985 gwarantuje mieszkańcom Falklandów prawo do samostanowienia.
Archipelag leży na krańcach szelfu kontynentalnego. Teren jest pagórkowaty. Na wyspach panuje klimat umiarkowany chłodny, morski o temperaturach dodatnich, opadach rozłożonych równomiernie w ciągu roku, częstych mgłach i mżawkach. Występuje roślinność zbliżona do tundrowej, mchy, porosty i wysokie łąki. Faunę reprezentują liczne gatunki ptactwa wodnego (pingwiny, bekasy, rybitwy, albatrosy). W wodach oblewających wyspy żyją słonie morskie, lwy morskie i delfiny.
Wyspy zostały odkryte w końcu XVI w. przez angielskiego żeglarza. W XVIII w. kolonizowali wyspy Francuzi (Falkland Wschodni) i Brytyjczycy (Falkland Zachodni). Roszczenia do wysp wysuwała również Hiszpania. W 1767r. Francuzi przekazali Falkland Wschodni Hiszpanii, a w 1770r. przejęła ona także Falkland Zachodni i utrzymała wyspy do początku XIX w. Po uzyskaniu niepodległości przez Argentynę Falklandy stały się jej częścią, ale nie zostały zasiedlone przez Argentyńczyków. Wykorzystała to Wielka Brytania, która zajęła Falklandy w 1833r. biorąc pod opiekę osadników brytyjskich. Odtąd jest to obszar sporny między obu państwami.
Żyjąca obecnie na wyspach ludność to potomkowie osadników brytyjskich przybyłych w XIX w. Mieszkańcy Falklandów hodują bydło, owce i konie, zajmują się rybołówstwem i połowem fok. Transport po wyspach odbywa się pojazdami mechanicznymi, a między wyspami łodziami motorowymi i hydroplanami. Lotniska w Stanley i Mourt Pleasant umożliwiają regularne połączenia z Wielką Brytanią. Na wyspach stacjonuje brytyjski kontyngent wojskowy.
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284