Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Erytrea

Erytrea

Erytrea to państwo afrykańskie położone w północno-wschodniej części Afryki nad Morzem Czerwonym. Zajmuje 117,6 tys. km kwadratowych powierzchni. Stolicą państwa jest Asmara.

Erytrea zajmuje północną część Wyżyny Abisyńskiej (Wyżyna Erytrejska) ze wzniesieniami osiągającymi ponad 2000 m n.p.m. Najwyższym wyniesieniem kraju jest masyw Soira (2989 m n.p.m.). We wschodniej części kraju znajduje się fragment zapadliska tektonicznego nazywany Kotliną Danakilską. Na obrzeżach Kotliny występują liczne stożki wulkaniczne, źródła wód mineralnych i cieplice.

Klimat na obszarze Erytrei jest zróżnicowany. Na przybrzeżnych nizinach panuje klimat zwrotnikowy suchy, gorący, a na Wyżynie Abisyńskiej wilgotniejszy i chłodniejszy. Sieć rzeczna jest bardzo uboga. Największe rzeki to Mareb, Baraka i Gash. Na Wyżynie Abisyńskiej występują sawanny z akacjami, fikusami i lasami galeriowymi w dolinach rzek. Przybrzeżne niziny to pustynie lub półpustynie.

Erytreę zamieszkują głównie plemiona semickie (Tigrinia, Tigryjczycy) oraz kuszyckie (Afarowie i Saho). Od I w. n.e. Erytrea podlegała wpływom aksumickim i etiopskim, arabskim, tureckim, a następnie włoskim. W 1890r, stała się kolonią włoską. Wyzwolona przez wojska brytyjskie w1941r. stała się regionem administrowanym przez Wielką Brytanię i ONZ. W 1952r. została przyłączona do Etiopii jako prowincja autonomiczna. W 10 lat później utraciła autonomię, co dało początek walkom niepodległościowym. 24 maja 1993r. uzyskała niepodległość.

Najciekawszymi regionami kraju są Wyżyna Abisyńska i wybrzeże Morza Czerwonego z bogatym światem podwodnym oraz parkiem narodowym w archipelagu wysp Dahlak.

Erytrea

Erytrea Zabytki

Erytrea Wczasy
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284