Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Dominika

Dominika

Dominika to państwo w Ameryce Środkowej. Zajmuje wyspę o tej samej nazwie położoną w archipelagu Małych Antyli. Wchodzi w skład Wysp Zawietrznych. Ma powierzchnię 751 km2. Stolicą państwa jest Roseau.

Wyspa jest pochodzenia wulkanicznego. Występują tu stożki wulkaniczne oraz gorące źródła siarczanowe. Na wyspie leży drugie pod względem wielkości na świecie wrzące jezioro Boiling Lake. Z północy na południe przez wyspę przebiega masyw górski z najwyższym szczytem Morne Diablotin (1447 m.n.p.m.).

Dominika ma klimat podrównikowy wilgotny z zaznaczającą się porą deszczową trwającą od czerwca do października. Latem wyspę nawiedzają huragany. Sieć rzeczną tworzą małe rzeki spływające ze stoków masywu górskiego z licznymi wodospadami. Prawie 80% powierzchni wyspy porasta las równikowy z cennymi gatunkami drzew (m.in. mahoń, cedr) i kwiatów (lilie, hibiskusy, orchidee). Na wyspie żyją ssaki, krokodyle, żółwie, kraby, różne gatunki ryb.

Wyspa została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1493r., natomiast jej kolonizacja rozpoczęła się w XVII w. przez Francuzów (od 1632r.), a następnie przez Anglików (od 1783r.). Dominika uzyskała niepodległość w1978r. Jest członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Większość ludności stanowią potomkowie murzyńskich niewolników. Rdzennymi mieszkańcami są Karaibowie, którzy żyją w rezerwacie na wschodnim wybrzeżu. Miastami kraju są: Roseau, Portsmouth, Marigot, Atkinson i Mahaut. Turystyka odgrywa dużą rolę w gospodarce kraju. Sieć dróg jest gęsta. W stolicy państwa znajdują się port i dwa lotniska. Atrakcją turystyczną jest park narodowy Morne Trois Pitons.

Dominika

Dominika wczasy

Dominika kraj

Dominika zabytki
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284