Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Cypr

Cypr

Cypr to państwo wyspiarskie położone w północno-wschodniej części Morza Śródziemnego. Jego powierzchnia wynosi 9,3 tys. km2. Stolicą kraju jest Nikozja. W 1974r. kraj został podzielony na część grecką i turecką.

Wyspa Cypr jest trzecią pod względem wielkości po Sycylii i Sardynii wyspą na Morzu Śródziemnym. Posiada urozmaiconą rzeźbę powierzchni. Prawie połowę powierzchni wyspy zajmuje Masyw Gór Troodos. W centralnej części wyspy rozciąga się równina Messaori, a na północy ciągną się Wzgórza Kyrenii. Wybrzeża wyspy są klifowe, miejscami występują piaszczyste plaże lub kamieniste, a gdzie indziej zbudowane z raf koralowych.

Klimat Cypru cechuje się rytmem pór roku. Gorące, suche lato trwa od połowy maja do połowy września, zima z opadami od początku listopada do połowy marca. Między tymi porami występuje krótka wiosna i jesień. Rzeki są krótkie, a ich koryta najczęściej suche wypełniają się wodą po opadach. Na Cyprze rosną drzewa oliwkowe, drzewa świętojańskie, roślinność śródziemnomorskiej makki, w Górach Troodos lasy sosnowe, cedrowe i dębowe. Na Cyprze żyją muflony.

Cypr leży na styku Europy, Azji i Afryki, co sprawiało, że był wielokrotnie opanowywany przez różne narody z basenu Morza Śródziemnego o odmiennych językach, religii i kulturze. Dlatego też na wyspie występuje duża różnorodność elementów kultury, architektury i sztuki. Najstarsze osiedla są notowane z okresu neolitu. Cypr znajdował się pod panowaniem Greków, Rzymian, Bizancjum, Zakonu Templariusz, Wenecjan, Turków oraz Wielkiej Brytanii. Niepodległość uzyskał w1960r. W 1974 r. po inwazji wojsk tureckich został podzielony na część Grecką i Turecką.

Na Cyprze mieszkają Grecy Cypryjscy (80% ogółu ludności), Turcy Cypryjscy (18%) oraz ludność pochodząca z Armenii, Izraela i Wielkiej Brytanii. Ponad 60% ludności żyje w miastach.

Cypr kraj

Cypr zabytki

Cypr wczasy
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284