Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Bułgaria

Bułgaria zabytki

Bułgaria leży we wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego, nad Morzem Czarnym. Zajmuje powierzchnię 110,9 tys. km kwadratowych. Stolicą kraju jest Sofia.

Północną część kraju zajmuje Nizina Naddunajska przechodząca ku wschodowi w wyżynę południowej Dobrudży. Środkiem Bułgarii rozciąga się równoleżnikowo strefa młodych gór fałdowych Stara Płanina. Między Starą Płaniną a leżącą na południe od niej Srebrną Górą ciągnie się pas kotlin tektonicznych. Południowo-zachodnią część kraju zajmują stare, zrębowe góry Rodopy z masywami Riła i Pirin. Wzdłuż rzeki Maricy i Tundży aż do Morza Czarnego ciągnie się Nizina Tracka oddzielona od wybrzeża wieloma wzniesieniami i niskimi górami. Klimat w części kraju położonej na północ od Starej Płaniny jest umiarkowany ciepły i suchy, na południu oraz nad Morzem Czarnym podzwrotnikowy, a w górach zaznacza się piętrowość klimatyczna.

W starożytności na terytorium obecnej Bułgarii zamieszkiwały plemiona trackie. Od I wieku była tu rzymska prowincja Mezja. Decydujące znaczenie dla stosunków ludnościowych miało pojawienie się tu w VI –VII w. Słowian. Protobułgarzy (turecka grupa etniczna), którzy w VII w. dokonali najazdu na Bałkany, w toku zmagania z osiadłymi tam Antami (słowiańska ludność) ulegli slawizacji, roztapiając się w masie słowiańskiej (stosunkowo nieliczne naleciałości językowe i obyczajowe świadczą dziś o dawnym pochodzeniu Bułgarów). Narzucona przez nich organizacja doprowadziła do powstania państwa bułgarskiego. Pierwotne państwo bułgarskie osiągnęło okres swej świetności w VIII-X wieku. Chrzest przyjęli Bułgarzy z rąk duchowieństwa greckiego w 864 roku, a Bizancjum uznało używany przez władców tytuł cara i niezależną hierarchię kościelną. Wraz z upadkiem państwa została zniszczona niezależność Kościoła bułgarskiego i dopiero w XIX w. utworzono bułgarski Kościół egzarchalny.

Podboje tureckie na Półwyspie Bałkańskim przyniosły poważne przemiany w stosunkach ludnościowych i kulturalnych. Pewna grupa Bułgarów przyjęła islam w XV i XVI wieku. W większych miastach i wzdłuż ważnych szlaków komunikacyjnych osiedlili się Turcy z Anatoli. Z falą najazdu Turków przywędrowali także Cyganie.

Układ Berliński z 1878r. zezwolił większym grupom prawosławnych chrześcijan na ustanowienie własnych niezależnych państw narodowo-terytorialnych. Bułgaria jednakże do I wojny światowej pozostawała formalnie pod feudalnym zwierzchnictwem sułtana.

Największym miastem Bułgarii jest jej stolica – Sofia. Do większych miast należą Płowdiw, Warna, Burgas, Ruse, Stara Zagora.

Bułgaria Zabytki

Bułgaria Zabytki

Bułgaria Wczasy

Bułgaria Góry

Bułgaria Wczasy


Reklama

Szukacie pomysłu na prezent, z pewnością sole do kąpieli się nadadzą.

Chcecie zadbać o swoich najbliższych, opieka nad dzieckiem lublin to nasza oferta.

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284