Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26
Boliwia
Boliwia
Boliwia to państwo śródlądowe w Ameryce Południowej. Zajmuje 1098,6 tys. kilometrów kwadratowych. Stolicą konstytucyjną Boliwii jest Sucre, a siedzibą rządu La Paz.
Ukształtowanie powierzchni kraju jest znacznie zróżnicowane. W zachodniej części Boliwii rozciągają się Andy Boliwijskie złożone z trzech pasm górskich (Kordyliery Zachodniej, Środkowej i Wschodniej). Kordyliera Zachodnia tworzy zwarty łańcuch Andów Środkowych. Występują tu liczne czynne i wygasłe wulkany. Kordyliera Wschodnia stanowi najwyższe pasmo górskie w Boliwii, składa się z wielu wysokich pasm zajętych w partiach szczytowych przez wieczne śniegi i lodowce (najwyższy szczyt Ancohuma – 6550 m n.p.m.). Kordyliera Środkowa jest najniższym pasmem górskim Boliwii. Między Kordylierami znajduje się śródgórski płaskowyż Altiplano (Wyżyna Boliwijska) osiągający wysokość 3300-3500 m n.p.m. W zachodniej części Altiplano rozciąga się płaski obszar wulkaniczny, a we wschodniej części występują liczne bezodpływowe kotliny zajęte przez słone jeziora i solniska. Na północy leży największe z wysokogórskich jezior na ziemi słodkowodne jezioro Titicaca. Przez płaskowyż przepływa rzeka Desaguadero. Na wschodzie Andy opadają przedgórzem Yungas ku Nizinie Boliwijskiej. Nizina Boliwijska obejmuje część przedgórskiego zapadliska La Plata-Orinoko. Leży w dorzeczu trzech rzek: Beni, Mamore i Guapore. Nizina pocięta jest licznymi dolinami rzek, miejscami zabagniona.
Kraj znajduje się w dwóch strefach klimatycznych: równikowej i zwrotnikowej. Ze względu na duże różnice wysokości warunki klimatyczne części górskiej i nizinnej kraju są odmienne. W Andach występuje klimat zwrotnikowy górski z wyraźnie zaznaczającą się piętrowością klimatyczną i roślinną. Altiplano ma klimat kontynentalny suchy o dużych wahaniach dobowych temperatury, a jezioro Titicaca łagodzi nieco klimat w najbliższym otoczeniu. Na wschodnich stokach Kordyliery Wschodniej i na przedgórzu panuje klimat wilgotny o rocznej sumie opadów do 2000 mm, a na Nizinie Boliwijskiej podrównikowy wilgotny z roczną sumą opadów 2000-3000 mm (intensywność opadów w ciągu roku związana jest z porą deszczową, trwającą od listopada do maja). Północne krańce Niziny Boliwijskiej mają klimat równikowy wybitnie wilgotny. Terytorium Boliwii należy do dorzeczy Amazonki i La Platy oraz bezodpływowego obszaru Altiplano. W Andach Boliwijskich występuje półpustynna formacja puna i trawiasto-krzewiasta formacja stepowa jalca, a na glebach zasolonych puna salada . Teren przedgórza Yungas porastają górskie, wilgotne lasy tropikalne, a Niziny Boliwijskiej sawanny, widne lasy i wilgotne lasy równikowe. Świat zwierząt reprezentują: jaguary, tapiry, udomowione lamy i alpaki.
Obszar współczesnej Boliwii był prawdopodobnie zamieszkany już około 2000 lat p.n.e. W VII w. n.e. powstało na tym terenie państwo ze stolicą Tiahuanaco, które w XI w. rozpadło się na kilka części, przyłączonych w XIV w. do państwa Inków. W latach 1535-1539 hiszpańscy konkwistadorzy opanowali Imperium Inków. Podbite tereny obecnej Boliwii zostały włączone do wicekrólestwa Peru. W 1559 r. wydzielono je jako audiencję Chareas (Górne Peru), a od 1776 r. włączono do wicekrólestwa La Platy. W 1809r. w Górnym Peru rozpoczęła się walka o niepodległość. 6 sierpnia 1825 r. Kongres Górnego Peru proklamował niepodległość Republiki Bolivara, nazwanej później Boliwią.
Głównymi mieszkańcami Boliwii są Indianie (w większości z plemienia Keczua i Ajmara ) oraz Metysi. Około 15% ludności stanowią biali. W miastach skupia się ponad 60% ogółu mieszkańców. Głównymi ośrodkami miejskimi są: La Paz, Santa Cruz, Cochabamba, El Alto, Oruro i Sucre.
W komunikacji kraju duże znaczenie ma tzw. Droga Panamerykańska (2848 km) umożliwiająca połączenie przez Peru, z innymi krajami Ameryki Południowej. Ważną rolę odgrywa transport lotniczy. Dwa międzynarodowe porty lotnicze (La Paz i Santa Cruz) zapewniają połączenia krajowe i międzykontynentalne.
Boliwia posiada wspaniałe i zróżnicowane krajobrazy, zabytki kultury prekolumbijskiej i kolonialnej, bogaty folklor Indian sprzyjające rozwojowi turystyki. Czynnikiem natomiast hamującym rozwój turystyki jest słabo rozbudowana sieć komunikacyjna i baza turystyczna. Do głównych regionów turystycznych Boliwii należą okolice jeziora Titicaca i góry Cordiliera Real z największym ośrodkiem sportów zimowych w Chacaltaya. Na terenie Boliwii utworzono 7 parków narodowych, w których ochroną objęto florę i faunę. Najbardziej znany jest Park Narodowy Sajama.
Boliwia
Boliwia zabytki
Boliwia wczasy
Polecamy:
Porady prawne - Lublin i okolice radca prawny Lublin . Aktualna oferta na naszej stronie internetowej.
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found
in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284