Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Barbados

Barbados

Barbados to państwo w Ameryce Środkowej. Zajmuje wyspę o tej samej nazwie położoną na Oceanie Atlantyckim w archipelagu Małych Antyli. Wchodzi w skład Wysp Zawietrznych. Obejmuje 430 km2. Stolicą państwa jest Bridgetown.

Wyspa Barbados jest zbudowana z wapieni pochodzenia koralowego, pokryta popiołami wulkanicznymi i otoczona rafami koralowymi. W rzeźbie terenu dominuje rozległy wapienny płaskowyż, na którym rozwinęły się zjawiska krasowe. Północno-wschodnia część wyspy ma rzeźbę pagórkowatą.

Na Barbadosie panuje klimat podrównikowy wilgotny z zaznaczającą się porą deszczową trwającą od czerwca do grudnia. Latem wyspę nawiedzają cyklony. W sieci rzecznej występują tylko rzeki okresowe. Niewielkie obszary leśne występują na stokach wzniesień. Świat zwierzęcy reprezentują małpy, ptaki i owady.

Wyspa została odkryta w 1536r. Zamieszkiwali ją wówczas Indianie Arawakowie, których wywożono do pracy na plantacjach w inne obszary Ameryki Środkowej. W XVII w. nastąpiła kolonizacja brytyjska i rozwój plantacji trzciny cukrowej. Do pracy sprowadzono niewolników murzyńskich. Barbados uzyskał niepodległość w1966r. Jest członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Wyspę obecnie zamieszkują potomkowie niewolników murzyńskich, którzy zachowali wiele z tradycji brytyjskich. Główne miasta to: Bridgetown, Bathsheba, Hillcrest, Holetown, Porters i The Crane. Turystyka odgrywa dużą rolę w gospodarce kraju. Na wyspie jest gęsta sieć drogowa. Port morski znajduje się w Bridgetown, a port lotniczy w Seawell.

Barbados

Barbados zabytki

Barbados wczasy
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284