Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Azerbejdżan

Azerbejdżan

Azerbejdżan to państwo położone w zachodniej części Azji, na Zakaukaziu, nad Morzem Kaspijskim. Zajmuje 86,6 tys. km2. Stolicą kraju jest Baku. Administracyjnie dzieli się na 61 powiatów, 12 wydzielonych miast oraz sporną enklawę - Górny Karabach (zamieszkany przez Ormian) i geograficznie oderwany region Nachiczewan (zamieszkany przez Azerów).

Kraj ma zróżnicowaną rzeźbę terenu. Centralną część kraju zajmuje Nizina Kurańska. Na północy kraju nizinę otaczają pasma górskie Wielkiego Kaukazu (szczyt kraju Bazar Diuzi –4480 m n.p.m.), a od zachodu i południowego-zachodu Małego Kaukazu. Wzdłuż granicy z Iranem ciągną się Góry Tałyskie.

Azerbejdżan leży w podzwrotnikowej strefie klimatycznej. Najdłuższą rzeką kraju jest Kura. Jeziora występują w górach i są pochodzenia lodowcowego. Na nizinach rośnie roślinność półpustynna, na przedgórzach stepowa, w górach lasy dębowe i bukowe z udziałem grabu, a powyżej 2500 m n.p.m. łąki wysokogórskie. Faunę reprezentują niedźwiedzie brunatne, rysie, szakale, lamparty, gazele, koziorożce, orły, sępy i ptaki brodzące.

Obszar współczesnego Azerbejdżanu w starożytności wchodził w skład imperiów Medów i Persów. W VII w. został opanowany przez Arabów, którzy wprowadzili islam W XI w. ziemie te podbili Turcy. Od XII w. trwała rywalizacja pomiędzy Persją i Turcją o wpływy w Azerbejdżanie, a na początku XVII w. zainteresowała się tymi ziemiami Rosja. Na początku XIX w. po wojnie rosyjsko-perskiej obszar został podzielony na dwie części. Północną część przyłączono do Rosji, a południową do Persji.

Rosyjska część Azerbejdżanu była w latach 1918-1920 niepodległym państwem. 5 maja 1920r, proklamowano Azerbejdżańską Socjalistyczną Republikę Radziecką. Od 18 października 1991r. jest niepodległym państwem.

Azerbejdżan zamieszkują Azerowie , a do mniejszości należą Rosjanie, Ormianie, Awarowie, Lezgini. W miastach żyje ponad 50% ludności. Do głównych miast należą Baku, Giandża i Sumgait.

Bogactwem kraju jest ropa naftowa i gaz ziemny wydobywane z dna Morza Kaspijskiego, Półwyspu Apszerońskiego i Niziny Kurańskiej. Kraj posiada dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną kolejową i drogową. Międzynarodowy port lotniczy w Baku umożliwia połączenia z innymi krajami. Do ciekawych turystycznie miejsc należą: Baku, Gindża, Nachiczewan, Surachany oraz uzdrowiska: Mardakian, Bilgiach, Kała-Ałty, Daszkesan i Lenkoran.

Azerbejdżan kraj

Azerbejdżan zabytki

Azerbejdżan wczasy
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284