Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Argentyna

Argentyna jest to kraj położony na kontynencie Ameryki Południowej między Oceanem Atlantyckim a górskimi pasmami Andów na zachodzie. Zajmuje 2 780 tys. km kwadratowych powierzchni. Wybrzeża Argentyny są dobrze rozwinięte z licznymi zatokami np. La Plata, San Matias. Na południu do Argentyny należy część Ziemi Ognistej i drobne wyspy. Północno-wschodnią część kraju zajmuje rozległa Nizina La Platy przechodząca ku zachodowi w równinne wyżyny. W jej części północnej rozciąga się nizina Gran Chaco i Międzyrzecze, a w środkowej i południowej Pampa, wielka równina lekko nachylona ku Atlantykowi. Urozmaicenie równin stanowią przebiegające na południe od Pampy pasma gór Ventana. Południową część Argentyny zajmuje rozległa Wyżyna Patagońska. Wzdłuż zachodniej granicy przebiegają Andy. W północnej części obejmują one rozległe pustynne, żwirowo-piaszczyste bądź kamieniste płaskowyże z licznymi słonymi nieckami – Puna de Atacama otoczone od północy i zachodu szczytami pochodzenia wulkanicznego, wysokich na ponad 6000 m. Ku południowi obszar górski zwęża się i obejmuje kilka równoległych pasm z najwyższym szczytem Andów Aconcagua , który ma 6959 m n.p.m. Klimat Argentyny jest zróżnicowany od gorącego zwrotnikowego z porą suchą i podzwrotnikowego bez pory suchej do klimatów umiarkowanych w centrum i zimnych na południu kraju. W Andach zaznacza się pionowa strefowość klimatyczna, a w kotlinach występuje klimat pustynny. Główną rzeką jest Parana z dopływem Iguacu. Na Pampie leży duże jezioro Mar Chiquita, a na Wyżynie Patagońskiej wiele jezior polodowcowych. Szczyty Andów pokryte są lodowcami, które na Ziemi Ognistej schodzą do poziomu morza. Północną część kraju porastają lasy podzwrotnikowe z licznymi gatunkami palm na równinie Gran Chaco pomieszane z roślinnością krzewiastą i sawannową. Środkową i wschodnią część kraju zajmowały dawniej stepy obecnie zamienione na pola uprawne i pastwiska. Andy Patagońskie porastają lasy bukowe i araukariowe. Świat zwierząt jest bogaty w liczne gatunki. W Andach żyją lamy – guanaco i wikunie. Obszary leśne Chaco zamieszkują tapiry, pancerniki, pumy, jaguary, az ptaków kolibry i kondor królewski.

Przed przybyciem hiszpańskich konkwistadorów obszary dzisiejszej Argentyny zamieszkiwała nieliczna ludność tubylcza (300-400 tys. Indian). Pierwsze ekspedycje kolonizacyjne dotarły na te tereny dopiero na początku XVI w. W okresie kolonialnym obszary te były mało atrakcyjne dla kolonizatorów. Napływ ludności europejskiej był słaby, nie przywożono tu Murzynów. W 1810r. proklamowano niepodległość Argentyny i już wkrótce rozpoczęła się masowa migracja ludności z Europy w wyniku której uformował się naród argentyński.

Rozmieszczenie ludności w kraju jest nierównomierne. Ludność skupia się głównie na nizinie Panamy, a co trzeci Argentyńczyk mieszka w Buenos Aires. Celem zmniejszenia nadmiernej koncentracji ludności w stolicy, postrzeganej jako zjawisko negatywne ekonomicznie i ekologicznie, powstała koncepcja budowy nowej stolicy w miejscowości Viedma.

Stolica Argentyny – Buenos Aires jest największym miastem kraju. Oprócz stolicy 20 miast liczy ponad 100 tys. mieszkańców, a wśród nich dwa: Cordoba i Rosario ponad 1 mln osób. Do ciekawych miast należą Mendoza i La Plata. W La Plata znajduje się słynne muzeum przyrodnicze.

Na obszarze Argentyny można wyróżnić kilka rejonów o dużym natężeniu ruchu turystycznego: Wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, Region Centralny, Region Północny, Region Cuyo, Ziemia Ognista, Region Międzyrzecza. Wyjątkowe walory turystyczne posiadają parki narodowe: Nahuel Huapi, Iguazu, Ziemia Ognista, Lago Puelo, El Palmor, Lanin, Los Alceres, Los Glaciares, Rio Pilcomayo i El Rey. Walorami turystycznymi Andów Patagońskich są lasy sosnowe, liczne jeziora z czystymi wodami, ośrodki sportów zimowych. Na atlantyckim wybrzeżu znajdują się szerokie plaże, liczne ośrodki wypoczynkowe w tym najbardziej znany Mar del Plata.

Argentyna Zabytki

Argentyna Wczasy

Argentyna Zabytki

Argentyna Wczasy


Polecamy:

Sprzedajemy sprzęt od znanych producentów gitary akustyczne . Nasi klienci zawsze wychodzą od nas zadowoleni.

Szeroka oferta świetlówek - Łódź słupy oświetleniowe szczecin . Zadzwoń i zapytaj o aktualną ofertę.

Organizujemy i obsługujemy konferencje restauracja lublin . Najtaniej w Lublinie.
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284