Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Antigua i Barbuda

Antigua i Barbuda

Antigua i Barbuda to państwo wyspiarskie w Ameryce Środkowej położone w archipelagu Małych Antyli. Obejmuje trzy wyspy należące do grupy Wysp Podwietrznych: Antiguę, Barburę i Redondę o łącznej powierzchni 442 km2. Stolicą państwa jest Saint John’s.

Antigua o pochodzeniu wulkanicznym jest największą z wysp, ma dobrze rozwiniętą linię brzegową i charakter nizinny przy czym w południowo-zachodniej części wyspy rzeźbę urozmaicają pagórki. Barbuda zbudowana z wapieni ma mniej urozmaiconą linię brzegową i ma charakter płaskiej niziny. Redonda nie zamieszkana jest najmniejszą wyspą o urwistych brzegach. Wyspy otaczają rafy koralowe.

Państwo Antigua i Barbuda posiada klimat równikowy, wilgotny i gorący. W okresie lata wyspy nawiedzają huragany. Naturalna roślinność na wyspie Antigua została znacznie wyniszczona, natomiast wyspa Barbuda jest w dużej części rezerwatem przyrody. Na Barbudzie żyją jaszczurki, żółwie i rozmaite ptaki morskiej strefy tropikalnej.

Antiguę odkrył Krzysztof Kolumb w 1493r. Na początku XVII w. wyspa została skolonizowana przez osadników angielskich, a w drugiej połowie XIX w. połączona z Barbudą. Od 1981r. Antigua i Barbuda jest niepodległym państwem. Należy do Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Większość ludności wyspy stanowią Murzyni, potomkowie dawnych niewolników. Prawie połowa mieszkańców skupia się w stolicy kraju Saint John’s położonej na wyspie Antigua. Główne miasta to: Saint John’s, Codrington i English Harbour. Najważniejszą dziedziną w gospodarce kraju jest turystyka.

Antigua i Barbuda

Antigua i Barbuda wczasy

Antigua i Barbuda zabytki

Antigua i Barbuda kraj
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284