Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/cssgorne2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 20

Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/menugornewiedza2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 26

Algieria

Algieria

Algieria to kraj afrykański położony w Afryce Północnej nad Morzem Śródziemny. Należy do państw Maghrebu. Powierzchnia Algierii wynosi 2381,7 tys. km kwadratowych. Obszar kraju rozciąga się od Morza Śródziemnego aż poza Zwrotnik Raka. Stolicą państwa jest Algier.

Na północy kraju występują młode góry fałdowe Atlas, a na południe od nich rozciąga się rozległa pustynia Sahara. Pustynia Sahara zajmuje 5/6 terytorium państwa. Atlas składa się z dwóch pasm górskich (Atlasu Tellskiego i Atlasu Saharyjskiego) rozdzielonych monotonną Wyżyną Szottów. Na północy Atlas przechodzi w wąsie niziny nadbrzeżne, o niedostępnych, niewysokich i skalistych brzegach. Góry Atlas tworzą wapienie i piaskowce. Pod względem sejsmicznym jest to obszar niespokojny. Krajobraz Sahary urozmaicają ostańce i suche doliny odwadniane epizodycznymi rzekami (wadi lub uedy). W północnej i zachodniej części Sahary występują pustynie piaszczyste tzw. ergi, a na płaskowyżach pustynie żwirowe tzw. seriry i kamieniste tzw. hamady. Południowo-wschodnie tereny Sahary zajmuje masyw Ahaggar z najwyższym szczytem Algierii – Tahat (2918 m n.p.m.).

Algieria znajduje się w dwóch strefach klimatycznych: podzwrotnikowej z klimatem śródziemnomorskim (wybrzeże i Atlas Tellski) i kontynentalnym (Atlas Saharyjski, Wyżyna Szottów) oraz zwrotnikowej z odmianą skrajnie suchą (Sahara). Stałe rzeki występują tylko w północnej części kraju. Głównymi rzekami są: Cheliff, Touil, Djedi. Liczne są słone jeziora (szotty). Duże znaczenie mają wody podziemne, dzięki którym może istnieć życie w oazach. Wiecznie zielone lasy zachowały się w wyższych partiach Atlasu Tellskiego (dąb korkowy, drzewo świętojańskie, jodły, cedry, sosna alpejska). Na nizinie nadbrzeżnej występuje makia. Wyżynę Szottów porastają formacje trawiaste. Na pustyni roślinność pojawia się po opadach. Na dnie uedów rosną trawy i zioła, róże jerychońskie, tamaryszki, niskie akacje. W Atlasie żyją daniele, gazele edmi, dziki, szakale, w Ahaggarze owce grzywiaste arui, a na Saharze gazele darkas, lamparty, antylopy, lis pustynny fenek, jadowite węże, jaszczurki, skorpiony, a z ptaków orły, sępy, pustułki.

Obszar współczesnej Algierii zamieszkiwali w starożytności Berberowie, którzy już w III i II tysiącleciu p.n.e. stworzyli wysoko rozwiniętą kulturę. W wieku XII p.n.e. osiedlili się tu kupcy feniccy. W XI w. p.n.e. tereny te weszły w skład państwa Kartaginy. W II w. p.n.e. w głębi kraju powstało królestwo Numidii. Po zdobyciu Kartaginy przez Rzymian w 146r. p.n.e. prawie cały obszar włączono do imperium rzymskiego. Po upadku Rzymu w V w. n.e., przybrzeżne tereny zajęli Wandalowie, a w VI w. Bizantyjczycy. W drugiej połowie VII w. obszar opanowali Arabowie, nazywając go Środkowym Maghrebem. Nastąpił okres arabizacji i islamizacji berberyjskiej ludności. Terytorium Maghrebu Środkowego wchodziło w skład kilku różnych państw arabskich, a jedynie w XII i XIII w. należało do imperium berberyjskich dynastii Almorawidów i Almohadów. W XVI w. ziemie obecnej Algierii zostały wcielone do imperium osmańskiego, pod nazwą Al-Dżazair. W 1830 r. Francuzi zdobyli miasto Algier i do 1847 r. opanowali pozostałe tereny. Algieria stała się terytorium zamorskim Francji i rozpoczął się okres osiedlania się Europejczyków, głównie Francuzów. Niepodległość Algierii proklamowano w 1962 r.

Algierię zamieszkują w większości Arabowie (ponad 80% ludności) i potomkowie plemion berberyjskich (Kabylowie, Tuaregowie, Szauja, Mzabici), a nieznaczną grupę stanowią Europejczycy (głównie Francuzi). Prawie wszyscy mieszkańcy są wyznawcami islamu (jedynie Europejczycy są chrześcijanami). Ponad połowa Algierczyków skupiasię w miastach. Na Saharze zamieszkane są tylko oazy (Abadla, Bechar, Ain Sefra, Tauggourt, Wargla). Głównymi miastami są: Algier (stolica), Oran, Konstantyna i Annaba.

Algieria jest krajem atrakcyjnym turystycznie. Charakteryzuje się dużymi walorami krajobrazowymi i różnorodnością zabytków architektury. Występują tu wszystkie rodzaje pustyń, tereny górskie z gorącymi źródłami, śródziemnomorskie plaże. Do ciekawych zabytków należą ruiny miast rzymskich, liczne meczety, malowidła naskalne w Tassili n’Ajjer. Na obszarze Algerii utworzono 9 parków narodowych, 5 rezerwatów przyrody i 5 rezerwatów łowieckich.

Algieria

Algieria Zabytki

Algieria Wczasy

Algieria
Warning: file_get_contents(http://iz.rolnicy.com/atlas/stopka2.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /inter7netzoo/skarby-swiata/templates/waterandstone/index.php on line 284